„Zerówka”

Witamy! Nazywamy się MISIE i jesteśmy grupą 5 i 6 latków.  Jest nas 16, w tym 6 dziewczynek i 10 chłopców. Są to: Antoni, Bartłomiej, Bartosz, Gracjan, Wojciech, Julia, Błażej, Wiktor, Michalina, Zofia, Antoni, Igor, Antoni, Martyna, Nikola i Lena.

Są z nami nasze panie –wychowawczyni – pani Justynka i jej „prawa ręka” – pani Karolinka. Uwielbiamy razem spędzać czas, śpiewać, tańczyć i ćwiczyć. Jesteśmy już dużymi przedszkolakami i każdy z nas doskonale wie, że oprócz zabawy ważna jest też nauka i to właśnie tutaj zdobywamy nowe, ciekawe wiadomości. Bierzemy udział w różnych uroczystościach, konkursach; chętnie uczestniczymy w spacerach i wycieczkach. Uczymy się śpiewać piosenki, tańczymy i gramy na instrumentach muzycznych. Bardzo lubimy chodzić do naszego przedszkola, bawić się z kolegami, pomagać młodszym przedszkolakom. Tutaj nigdy się nie nudzimy, bo mamy zawsze dużo pomysłów, by razem ciekawie i przyjemnie spędzić czas.

JĘZYK ANGIELSKImgr JOANNA STYŚ                      RELIGIA – mgr EDYTA PIĘTA

   WTOREK     11.20 – 11.50                                                      PONIEDZIAŁEK     10.15 – 10.45

ŚRODA          8.40 – 9.10                                                            CZWARTEK            11.20 – 11.50

 

15 września 2021 r. w grupie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego obchodziliśmy DZIEŃ KROPKI. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci i panie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Na zajęciach przedszkolaki wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy  z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Są na skrzydełkach biedronki, w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Wspólnie bawiliśmy się z kropką, skakaliśmy po kropkach, a z kolorowych kredek wyczarowaliśmy kropkowe prace.

 

16 września 2021 r. w „zerówce” rozpoczęliśmy tydzień MOJA DROGA DO SZKOŁY.  Dzieci uczą się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, co to jest sygnalizator świetlny i do czego służy, poznają zasady ruchu drogowego, wybrane znaki drogowe i numery alarmowe oraz jak wezwać pomoc w razie wypadku.

 

20 września 2021 r. w grupie MISIÓW obchodziliśmy niezwykłe święto – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.  Dzieci rozpoczęły świętowanie od odśpiewania piosenek. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnych tańców i udziału        w konkursach. Radość, śmiech i głośny doping świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały medale „Wyjątkowego przedszkolak”, dyplomy i lizaczki. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

 

23 września 2021 r. z racji tygodnia „IDZIE JESIEŃ PRZEZ LAS, PARK” udaliśmy się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu. Mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu ptaków, zobaczyć, jakie drzewa rosną w lesie, poznać budowę drzewa a przy okazji pozbieraliśmy szyszki i liście do naszego kącika przyrodniczego. Wszystkim bardzo podobała się krótka, ale owocna w wiedzę wycieczka.

 

1 października 2021 r.  to dzień, w którym dzieci przypominały sobie i utrwalały zdobyte informacje o poznanych figurach geometrycznych. Radości i śmiechu nie było końca przy tworzeniu figur.

 

4 października 2021 r. obchodziliśmy w grupie DZIEŃ CHŁOPAKA. Wszyscy wiedzą, że najfajniejsze chłopaki są oczywiście w naszej „zerówce”. Dlatego specjalnie dla nich dziewczynki wraz z paniami przygotowały miłe niespodzianki, m.in. zaśpiewały STO LAT, wręczyły medale i Certyfikaty Super Chłopaka oraz obdarowały chłopców prezentami. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich dzieci. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu niespodzianki.

 

5 października 2021 r. do naszego przedszkola przyjechał teatrzyk. Podczas interaktywnego spotkania z bajką dzieci miały możliwość podziwiać grę aktorską oraz przypomnieć sobie te znane i mniej znane baśnie i bajki, m.in. Pinokio, Sindbad, Królowa Śniegu, Pokahontas. W tym interaktywnym spotkaniu z bajką dzieci miały możliwość podziwiania gry aktorskiej oraz oglądania bajek na ekranie. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie, które dostarczyło im wiele radości i śmiechu.

 

6 października 2021 r. do naszego przedszkola integracyjnego zawitali POLICJANCI Z WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W KIELCACH. Policjanci przybliżyli dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu mogę powiedzieć jak się nazywam. Funkcjonariusze policji chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i niezapiętych pasów. Przypomnieli także ważne numery alarmowe.

Serdecznie dziękujemy policjantom: pani Małgorzacie i panu Tomaszowi za wspaniałe przeżycia i ciekawą lekcję.

 

11 października 2021 r. w ramach obchodzonego ŚWIATOWEGO DNIA POCZTY przedszkolaki z grupy MISIE wraz          z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Piekoszowie, aby przyjrzeć mu się z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania, jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Po spotkaniu na poczcie, przedszkolaki udały się na spacer po Piekoszowie, aby zobaczyć najważniejsze budynki w naszej gminie. Dzieciaki wracały do przedszkola z bagażem miłych wrażeń.

 

13 października 2021 r. przedszkolaki z grupy rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego miały przyjemności wzięcia udziału w akademii i obejrzenia krótkiego programu artystycznego z okazji ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ. Po akademii dzieci złożyły swoim Paniom oraz nauczycielom uczącym w grupie serdeczne życzenia i wręczyły przygotowane przez siebie laurki.

 

18 października 2021 r. dzieci z klasy 0 i grupy I odbyły kolejne wirtualne spotkanie z Bibliusiem w ramach projektu BIBLIUSIOWE CZYANKI NA WESOŁE PORANKI przygotowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Dzięki nowym technologiom – platformie ZOOM – przedszkolaki uczestniczą w wirtualnych spektaklach na żywo, z udziałem pary aktorów: Beaty Pszenicznej i Dawida Żłobińskiego. Pani Beata czyta dzieciom baśnie i baji a pan Dawid ożywia biblioteczną pacynkę o imieniu Bibliuś. Wszystkim dzieciom taki zajęcia bardzo się podobają.

 

19 października 2021 r. przedszkolaki z wszystkich grup z naszego przedszkola integracyjnego pod opieką wychowawców wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO LEŚNEGO ZACISZA w Lisowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki m.in. lwa, zebry, wielbłądy, małpy, papugi i wiele innych uroczych stworzeń. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta i poznawały ich wygląd. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do przedszkola.

 

21 października 2021 r. piątka dzieci z naszej grupy tj. Julcia, Błażejek, Michalinka, Zosia i Antoś brali udział GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI POPULARNEJ BCK w Piekoszowie. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Pluszowe niedźwiadki” zespołu Czerwonych Gitar i wystąpiły w strojach misiów. Nasze MISIE otrzymały za swój piękny występ WYRÓŻNIENIE i wielkie brawa oraz drobne upominki. W tym miejscu pragnę podziękować rodzicom za pomoc w organizacji strojów dla swoich dzieci.

 

22 października 2021 r. w słoneczny dzień dzieci wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę na CMENTARZ w Piekoszowie, aby zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Celem wyjścia było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o naszą ojczyznę oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Spacer alejkami cmentarza był dla przedszkolaków ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachować w takim miejscu. To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci na długo.

 

3 listopada 2021 r. przedszkolaki z grupy Misie z niewielką pomocą swoich pań wykonały pyszne i zdrowe jogurty naturalne.

 

5 listopada 2021 r. klasa 0 wybrała się na wycieczkę do ZAKŁADU PIEKARNICZEGO MAJKA w Piekoszowie. Już na progu przywitał nas piekarz, Pan Paweł. Wchodząc, poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Nasz przewodnik dokładnie opowiadał nam, jakie produkty potrzebne są do wypieku pieczywa, do czego służą poszczególne urządzenia oraz poznaliśmy kolejne etapy wypieku chleba. Dowiedzieliśmy się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy. Największe wrażenie na przedszkolakach wywarły długie łopaty i ogromny piec. Na koniec wszyscy zostaliśmy poczęstowani przepysznymi rogalikami, ciasteczkami oraz bułkami. Serdecznie dziękujemy właścicielom piekarni oraz wszystkim pracownikom za okazaną gościnność i miłą atmosferę.

 

8 listopada 2021 r. w naszej grupie świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Drugie śniadanie to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, drugi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Z tej okazji dzieci przygotowywały dla siebie pyszne, zdrowe, pożywne i dające energię śniadanie. Przedszkolaki miały za zadanie układanie i komponowanie produktów tak, aby śniadanie było nie tylko zdrowe, ale również cieszyło oko. Samodzielnie zrobione kanapki wszystkim smakowały. To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której dzieci uczą się jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie.

 

10 listopada 2021 r. nasza grupa obchodziła ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. W tym dniu wszystkie przedszkolaki ubrani odświętnie z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Głównym tematem dnia było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Również w tym dniu klasa 0 oraz społeczność całej szkoły po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „SZKOŁA DO HYMNU”. Poprzez wspólne odśpiewanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” włączyliśmy się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

19 listopada 2021 r. przedszkolaki z grupy Misie obchodziły MIĘDZYNARODOWY DZIEN PRAW DZIECKA. Dzieci na zajęciach poznały przysługujące im prawa, m.in. prawo do bycia kochanym, do wychowania w rodzinie, do zabawy, nauki, pomocy medycznej, a nawet …. do tajemnicy.  Przedszkolaki na koniec wykonały piękny plakat, który będzie im przypominał o tym ważnym dla nich święcie.