„Zerówka” 2021/2022

Witamy! Nazywamy się MISIE i jesteśmy grupą 5 i 6 latków.  Jest nas 16, w tym 6 dziewczynek i 10 chłopców. Są to: Antoni, Bartłomiej, Bartosz, Gracjan, Wojciech, Julia, Błażej, Wiktor, Michalina, Zofia, Antoni, Igor, Antoni, Martyna, Nikola i Lena.

Są z nami nasze panie –wychowawczyni – pani Justynka i jej „prawa ręka” – pani Karolinka. Uwielbiamy razem spędzać czas, śpiewać, tańczyć i ćwiczyć. Jesteśmy już dużymi przedszkolakami i każdy z nas doskonale wie, że oprócz zabawy ważna jest też nauka i to właśnie tutaj zdobywamy nowe, ciekawe wiadomości. Bierzemy udział w różnych uroczystościach, konkursach; chętnie uczestniczymy w spacerach i wycieczkach. Uczymy się śpiewać piosenki, tańczymy i gramy na instrumentach muzycznych. Bardzo lubimy chodzić do naszego przedszkola, bawić się z kolegami, pomagać młodszym przedszkolakom. Tutaj nigdy się nie nudzimy, bo mamy zawsze dużo pomysłów, by razem ciekawie i przyjemnie spędzić czas.

JĘZYK ANGIELSKImgr JOANNA STYŚ                      RELIGIA – mgr EDYTA PIĘTA

   WTOREK     11.20 – 11.50                                                      PONIEDZIAŁEK     10.15 – 10.45

ŚRODA          8.40 – 9.10                                                            CZWARTEK            11.20 – 11.50

 

15 września 2021 r. w grupie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego obchodziliśmy DZIEŃ KROPKI. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci i panie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Na zajęciach przedszkolaki wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy  z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu. Są na skrzydełkach biedronki, w diamentowej koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Wspólnie bawiliśmy się z kropką, skakaliśmy po kropkach, a z kolorowych kredek wyczarowaliśmy kropkowe prace.

 

16 września 2021 r. w „zerówce” rozpoczęliśmy tydzień MOJA DROGA DO SZKOŁY.  Dzieci uczą się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, co to jest sygnalizator świetlny i do czego służy, poznają zasady ruchu drogowego, wybrane znaki drogowe i numery alarmowe oraz jak wezwać pomoc w razie wypadku.

 

20 września 2021 r. w grupie MISIÓW obchodziliśmy niezwykłe święto – DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.  Dzieci rozpoczęły świętowanie od odśpiewania piosenek. Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnych tańców i udziału        w konkursach. Radość, śmiech i głośny doping świadczyły o wspaniałej zabawie. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały medale „Wyjątkowego przedszkolak”, dyplomy i lizaczki. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

 

23 września 2021 r. z racji tygodnia „IDZIE JESIEŃ PRZEZ LAS, PARK” udaliśmy się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu. Mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu ptaków, zobaczyć, jakie drzewa rosną w lesie, poznać budowę drzewa a przy okazji pozbieraliśmy szyszki i liście do naszego kącika przyrodniczego. Wszystkim bardzo podobała się krótka, ale owocna w wiedzę wycieczka.

 

1 października 2021 r.  to dzień, w którym dzieci przypominały sobie i utrwalały zdobyte informacje o poznanych figurach geometrycznych. Radości i śmiechu nie było końca przy tworzeniu figur.

 

4 października 2021 r. obchodziliśmy w grupie DZIEŃ CHŁOPAKA. Wszyscy wiedzą, że najfajniejsze chłopaki są oczywiście w naszej „zerówce”. Dlatego specjalnie dla nich dziewczynki wraz z paniami przygotowały miłe niespodzianki, m.in. zaśpiewały STO LAT, wręczyły medale i Certyfikaty Super Chłopaka oraz obdarowały chłopców prezentami. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich dzieci. Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy serdeczne życzenia. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu niespodzianki.

 

5 października 2021 r. do naszego przedszkola przyjechał teatrzyk. Podczas interaktywnego spotkania z bajką dzieci miały możliwość podziwiać grę aktorską oraz przypomnieć sobie te znane i mniej znane baśnie i bajki, m.in. Pinokio, Sindbad, Królowa Śniegu, Pokahontas. W tym interaktywnym spotkaniu z bajką dzieci miały możliwość podziwiania gry aktorskiej oraz oglądania bajek na ekranie. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie, które dostarczyło im wiele radości i śmiechu.

 

6 października 2021 r. do naszego przedszkola integracyjnego zawitali POLICJANCI Z WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W KIELCACH. Policjanci przybliżyli dzieciom jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu mogę powiedzieć jak się nazywam. Funkcjonariusze policji chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i niezapiętych pasów. Przypomnieli także ważne numery alarmowe.

Serdecznie dziękujemy policjantom: pani Małgorzacie i panu Tomaszowi za wspaniałe przeżycia i ciekawą lekcję.

 

11 października 2021 r. w ramach obchodzonego ŚWIATOWEGO DNIA POCZTY przedszkolaki z grupy MISIE wraz          z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Piekoszowie, aby przyjrzeć mu się z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania, jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Po spotkaniu na poczcie, przedszkolaki udały się na spacer po Piekoszowie, aby zobaczyć najważniejsze budynki w naszej gminie. Dzieciaki wracały do przedszkola z bagażem miłych wrażeń.

 

13 października 2021 r. przedszkolaki z grupy rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego miały przyjemności wzięcia udziału w akademii i obejrzenia krótkiego programu artystycznego z okazji ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ. Po akademii dzieci złożyły swoim Paniom oraz nauczycielom uczącym w grupie serdeczne życzenia i wręczyły przygotowane przez siebie laurki.

 

18 października 2021 r. dzieci z klasy 0 i grupy I odbyły kolejne wirtualne spotkanie z Bibliusiem w ramach projektu BIBLIUSIOWE CZYANKI NA WESOŁE PORANKI przygotowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Dzięki nowym technologiom – platformie ZOOM – przedszkolaki uczestniczą w wirtualnych spektaklach na żywo, z udziałem pary aktorów: Beaty Pszenicznej i Dawida Żłobińskiego. Pani Beata czyta dzieciom baśnie i baji a pan Dawid ożywia biblioteczną pacynkę o imieniu Bibliuś. Wszystkim dzieciom taki zajęcia bardzo się podobają.

 

19 października 2021 r. przedszkolaki z wszystkich grup z naszego przedszkola integracyjnego pod opieką wychowawców wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO LEŚNEGO ZACISZA w Lisowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki m.in. lwa, zebry, wielbłądy, małpy, papugi i wiele innych uroczych stworzeń. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta i poznawały ich wygląd. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do przedszkola.

 

21 października 2021 r. piątka dzieci z naszej grupy tj. Julcia, Błażejek, Michalinka, Zosia i Antoś brali udział GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI POPULARNEJ BCK w Piekoszowie. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Pluszowe niedźwiadki” zespołu Czerwonych Gitar i wystąpiły w strojach misiów. Nasze MISIE otrzymały za swój piękny występ WYRÓŻNIENIE i wielkie brawa oraz drobne upominki. W tym miejscu pragnę podziękować rodzicom za pomoc w organizacji strojów dla swoich dzieci.

 

22 października 2021 r. w słoneczny dzień dzieci wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę na CMENTARZ w Piekoszowie, aby zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Celem wyjścia było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o naszą ojczyznę oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Spacer alejkami cmentarza był dla przedszkolaków ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachować w takim miejscu. To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci na długo.

 

3 listopada 2021 r. przedszkolaki z grupy Misie z niewielką pomocą swoich pań wykonały pyszne i zdrowe jogurty naturalne.

 

5 listopada 2021 r. klasa 0 wybrała się na wycieczkę do ZAKŁADU PIEKARNICZEGO MAJKA w Piekoszowie. Już na progu przywitał nas piekarz, Pan Paweł. Wchodząc, poczuliśmy ciepło i kuszący zapach wypieków. Nasz przewodnik dokładnie opowiadał nam, jakie produkty potrzebne są do wypieku pieczywa, do czego służą poszczególne urządzenia oraz poznaliśmy kolejne etapy wypieku chleba. Dowiedzieliśmy się, w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy. Największe wrażenie na przedszkolakach wywarły długie łopaty i ogromny piec. Na koniec wszyscy zostaliśmy poczęstowani przepysznymi rogalikami, ciasteczkami oraz bułkami. Serdecznie dziękujemy właścicielom piekarni oraz wszystkim pracownikom za okazaną gościnność i miłą atmosferę.

 

8 listopada 2021 r. w naszej grupie świętowaliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. Drugie śniadanie to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, drugi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Z tej okazji dzieci przygotowywały dla siebie pyszne, zdrowe, pożywne i dające energię śniadanie. Przedszkolaki miały za zadanie układanie i komponowanie produktów tak, aby śniadanie było nie tylko zdrowe, ale również cieszyło oko. Samodzielnie zrobione kanapki wszystkim smakowały. To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla dzieci, dzięki której dzieci uczą się jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie.

 

10 listopada 2021 r. nasza grupa obchodziła ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. W tym dniu wszystkie przedszkolaki ubrani odświętnie z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Głównym tematem dnia było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Również w tym dniu klasa 0 oraz społeczność całej szkoły po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „SZKOŁA DO HYMNU”. Poprzez wspólne odśpiewanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” włączyliśmy się w świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

19 listopada 2021 r. przedszkolaki z grupy Misie obchodziły MIĘDZYNARODOWY DZIEN PRAW DZIECKA. Dzieci na zajęciach poznały przysługujące im prawa, m.in. prawo do bycia kochanym, do wychowania w rodzinie, do zabawy, nauki, pomocy medycznej, a nawet …. do tajemnicy.  Przedszkolaki na koniec wykonały piękny plakat, który będzie im przypominał o tym ważnym dla nich święcie.

22 listopada 2021 r. nasze przedszkole odwiedził teatrzyk z przedstawieniem „Przygody Koziołka Matołka”. Przedszkolaki wszystkich grup nie tylko z zaciekawieniem obejrzały przygody znanego koziołka, ale i uczyły się popularnych przysłów oraz aktywnie uczestniczyły w spektaklu.

22 listopada 2021 r. w naszej grupie obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. Symbolem tego święta jest słoneczko, więc, aby było jaśniej oraz radośniej w ubiorze dzieci dominował kolor żółty. Tego dnia wszystkich obowiązywał uśmiech, przyjazne nastawienie do innych, ciepłe spojrzenia a także serdeczne i miłe gesty. Przedszkolaki przypomniały sobie, jakie mamy magiczne słowa i w jakich sytuacjach je używamy. Nie zabrakło zabawy z kłębkiem wełny, z której stworzyliśmy „pajęczynę przyjaźni”. Każde dziecko wykonało słoneczko, które mogło podarować koleżankom i kolegom oraz zanieść do domu dla najbliższych.

25 listopada 2021 r. w naszej grupie obchodziliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Każde dziecko przyszło do przedszkola za swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, duże, bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zlizywanie miodu z talerzyka, zabawy ruchowe, plastyczne, quizy, zgadywanki oraz misiowe tańce. Na zakończenie wspólnej zabawy każde dziecko otrzymało medal i dyplom PRZYJACIELA PLUSZOWEGO MISIA a także słodkiego wafelka Lubisia. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

26 listopada 2021 r. grupa MISIE wybrała się wraz ze swoimi paniami na wycieczkę do Piekoszowa na WARSZTATY Z GLINY. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać pod ziemią oraz jest stosowana, jako materiał do budowy oraz wyrabiania garnków. Dzieci z ogromnym zapałem ugniatały kawałki gliny tak, aby uformować z nich zamierzone kształty. Sama zabawa z gliną była dla dzieci przyjemnością, a kiedy zaczęły powstawać małe arcydzieła – przedszkolaki były zachwycone. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

 

 

30 listopada 2021 r. w murach naszej szkoły gościliśmy MUZYKÓW Z FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ z pięknym patriotycznym koncertem. Nasza grupa również wzięła w nim udział. Usłyszeliśmy pieśni, tańce narodowe i utwory patriotyczne. Poznaliśmy również fagot – instrument z rodziny instrumentów dętych. To był piękny koncert.

 

2 grudnia 2021 r. grupa MISIE powoli przygotowując się na przyjście św. Mikołaja i zbliżające się święta Bożego Narodzenia postanowiła odświętnie wystroić naszą salę i ubrać choinkę. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do jej ubierania. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było radości wśród dzieci a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

 

3 grudnia 2021 r. nasza grupa rozmawiała o święcie górników, czyli BARBÓRCE. Przedszkolaki na podstawie wysłuchanej legendy o św. Barbarze oraz filmów edukacyjnych dowiedziały się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni, co mamy z węgla, co oznacza symbolika górniczego godła i kolory pióropusza na czapce, poznały nowe pojęcia takie jak Barbórka, kilof, czako, szyb oraz z czego składa się odświętny strój górnika. Na zakończenie zrobiliśmy odświętne czapki górnicze, które dzieci z dumą prezentowały. Dzień Górnika upłynął nam w miłej atmosferze.

6 grudnia 2021 r. w naszej szkole i przedszkolu mieliśmy zaszczyt gościć ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Od rana w naszej grupie panowała radosna atmosfera oczekiwania na tak dostojnego gościa. Po przybyciu, Mikołaj wysłuchał występów przygotowanych przez dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, a następnie odbyła się sympatyczna pogawędka z Mikołajem i wręczanie prezentów. Na koniec spotkania każdy przedszkolak zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

 

10 grudnia 2021 r. nasza grupa po raz drugi wybrała się na zajęcia ceramiczne z gliny, ale tym razem po to, aby dokończyć swoje prace poprzez ich pomalowanie i przystrojenie. Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem przystąpiło do pracy i starało się, aby jego obrazek był najpiękniejszy bo w końcu to będą wyjątkowe prezenty dla babć i dziadziusiów z okazji ich styczniowego święta. Warsztaty wszystkim dzieciom bardzo się spodobały i już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w GOKU w Piekoszowie.

20 grudnia 2021 r. klasa 0 wraz ze swoimi paniami wybrała się na WYCIECZKĘ DO TEATRU LALKI I AKTORA „KUBUŚ” W KIELCACH. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w teatrze. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Kopciuszek” a także zobaczenia na żywo sali widowiskowej oraz sceny. Od początku przedstawienia, kiedy na scenie zaczęli poruszać się aktorzy z kukiełkami, dzieci nie mogły oderwać od nich oczu a ich buzie były szeroko otwarte. Spektakl podobał się wszystkim dzieciom, gdyż dostarczył im wielu pozytywnych wrażeń oraz rozbudził wyobraźnię. Po przedstawieniu udaliśmy się na kielecki rynek, aby zobaczyć choinkę, a przy okazji zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenerii. Nasz wyjazd zaliczamy do bardzo udanych.

21 grudnia 2021 r. tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej grupie przygotowaliśmy symboliczną WIGILIĘ. Pięknie przystrojone stoły, nakryte bielutkimi obrusami, na stołach świąteczne stroiki, świeczniki, serwetki, na talerzu opłatek, a w tle melodie pięknych kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich w świąteczny klimat. Na początku dzieci wspólnie z Paniami złożyły sobie wzajemnie życzenia, podzieliły się opłatkiem i zjadły przygotowane smakołyki. Po Wigilii odbyło się śpiewanie znanych kolęd i pastorałek. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, ale również wzmacniają bliskie relacje między dziećmi. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.

21 grudnia 2021 r. w naszym przedszkolu integracyjnym odbyło się WSPÓLNE KOLĘDOWANIE wszystkich grup przedszkolnych. Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, na które zawsze niecierpliwie czekamy. Są to święta najbliższe naszemu sercu, gdyż towarzyszy im wyjątkowa atmosfera. Dzieci razem z nauczycielkami zaśpiewały kolędy i pastorałki, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój.

 

11 stycznia 2022 r. do przedszkola przyjechało MOBILNE KINO SFERYCZNE, które wprowadziło nas w nieznany dotąd świat oglądania filmów wewnątrz kopuły pod kątem 360 stopni. Nasza grupa wraz z grupą starszaków została zaproszona do świata pełnego tajemnic. Za nami odkrycie niepowtarzalnych widoków z głębi oceanu w filmie „Kaluokahina – zaczarowana rafa”. Sama kopuła zrobiła na nas ogromne wrażenie, a obraz i dźwięk sprawiły natomiast, że każdemu dziecku trudno było usiedzieć w miejscu. To były niezapomniane chwile, które z pewnością zapiszą się na długo w pamięci.

12 stycznia 2022 r. do naszej szkoły przyjechali zaprzyjaźnieni z naszą placówką POLICJANCI Z WYDZIAŁU RUCH DROGOWEGO KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W KIELCACH. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie, przypomnieli o zasadach poruszania się po oblodzonych drogach oraz jak ważnym elementem dla naszego bezpieczeństwa jest używanie elementów odblaskowych.  Goście przygotowali dla przedszkolaków film edukacyjny pt. „Bezpieczne ferie zimowe” i apelowali do uczniów, aby pod żadnym pozorem nie wchodzili na lód zamarzniętych zbiorników wodnych. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały policjantom za przybycie i wręczyły drobny upominek, a w zamian wszystkie dzieciaki otrzymały od funkcjonariuszy ścienne kalendarze.

Serdecznie dziękujemy policjantom – pani Małgorzacie i panu Tomaszowi za cenne uwagi edukacyjne i poświęcony przedszkolakom czas.

 

13 stycznia 2022 r. w BCK w Piekoszowie odbył się KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. Nasze przedszkole reprezentowała piątka dzieci z klasy „0” tj. Wiktorek, Michalinka, Zosia, Antoś Sz. i Antoś T. Przedszkolaki przebrane w stroje góralskie zaśpiewali piosenkę „Skrzypi wóz”. Za wspaniały występ dzieciaki otrzymały wielkie brawa, WYRÓŻNIENIE i gipsowe aniołki. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów dla swoich dzieci.