Grupa II2020/2021

GRUPA II  INTEGRACYJNA  „TYGRYSKI”

WYCHOWAWCA: mgr Justyna Kulasek

NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY: mgr Karolina Bębacz

 

ZAJĘCIA DODATKOWE

                                                          JĘZYK ANGIELSKI:                                                                        RELIGIA:

WTOREK           8.30 – 9.00                                                               CZWARTEK  9.15 – 9.45

ŚRODA             10.10 – 10.40                                                              PIĄTEK          9.25 – 9.55

 

 

GRUPA II ”TYGRYSKI”  to grupa integracyjna do której należą dzieci w wieku od 3,5 do 5 lat.

Do grupy należy 5 dziewczynek i 14 chłopców. Są to: Dawid, Jakub, Ola, Kacper, Gracjan, Wojciech, Natalka, Mikołaj, Filip, Mikołaj, Wiktor, Zosia, Antoni, Igor, Antoni, Martynka, Mikołaj, Lena i Adam.

Od pierwszych dni  w przedszkolu dzieci uczą się zasad współżycia w grupie, samodzielności oraz uczestniczą  w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego i religii.

16 września 2020 r. w grupie TYGRYSKÓW rozpoczęliśmy tydzień ”MOJA DROGA DO SZKOŁY”.  Dzieci uczą się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, co to jest sygnalizator świetlny i do czego służy, poznają zasady ruchu drogowego, wybrane znaki drogowe i numery alarmowe oraz jak wezwać pomoc w razie wypadku.

 

 

 

21 września 2020 r. w grupie TYGRYSKÓW obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.  W tym dniu dzieci przyszły ubrane na żółto bądź pomarańczowo – kolor kojarzony z nazwą grupy.  Na początku zabawy każdy przedszkolak otrzymał medal. Następnie odbyły się konkursy z balonami a później wspólna zabawa przy dźwiękach piosenek. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

24 września 2020 r. z racji tygodnia „IDZIE JESIEŃ PRZEZ LAS, PARK” udaliśmy się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu. Mieliśmy okazję wysłuchać śpiewu ptaków, zobaczyć, jakie drzewa rosną w lesie, poznać budowę drzewa a przy okazji pozbieraliśmy szyszki i liście do naszego kącika przyrodniczego. Wszystkim bardzo podobała się krótka ale owocna w wiedzę wycieczka.

 

30 września 2020 r.  w naszej grupie obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA.  Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów medal „SUPER CHŁOPAKA”, złożyły życzenia, z pomocą wychowawczyni odśpiewały „Sto lat” i wręczyły prezenty przygotowane przez nasze kochane mamy a i chłopcy również obdarowali koleżanki drobnym upominkiem. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie, konkursach i zabawach.

październik – listopad 2020 r. – jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Wielobarwne liście zachęcają Tygryski do przebywania na świeżym powietrzu i różnorodnych zabaw, które dobrze wpływają na rozwój przedszkolaków. Zabawy ruchowe pobudzają zmysł równowagi, pośredniczą w rozwoju poznawczym i oczywiście pozwalają budować sprawność fizyczną.  To co Tygryski lubią najbardziej to jesienne spacery, zabawy z chustą oraz bitwę na liście.

 

6 listopada 2020 r. grupa Tygrysków z niewielką pomocą nauczycielek, wykonała pracę plastyczną na konkurs “Niepodległa 2020 – piórem, muzyką, pędzlem malowana”. Choć była nas niewielka grupka to i tak świetnie sobie poradziliśmy. Miło mi poinformować, że jury konkursowe zdecydowało, iż nasza grupa w kategorii plastycznej otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!!!

 

10 listopada 2020 r. obchodziliśmy rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu wszystkie przedszkolaki ubrani odświętnie z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Głównym tematem dnia było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Również tego dnia wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Dzieci z grupy II,  klasy „0” wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły, dokładnie o 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy pieśń Mazurka Dąbrowskiego, czcząc rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

20 listopada 2020 r. w naszej grupie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły ubrane na kolor niebieski, który jest symbolem UNICEFU. Dzieci wypowiadały się na temat swoich praw na podstawie plansz, wierszy i obejrzanych filmów edukacyjnych. Zaśpiewały piosenkę oraz z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, które obrazowały ich prawa. Poprzez wszystkie te działania dzieci poznały przysługujące im prawa, a także obowiązki dorosłych wobec nich.

 

23 listopada 2020 r. grupa Tygrysków obchodziła DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI  I POZDROWIEŃ. To niezwykle ważne święto i wspaniała okazja, aby swoją życzliwość okazać najbliższym. Jak na ten dzień przystało wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na kolor żółty. Na zajęciach dzieci starały się ustalić, co oznacza być życzliwym, śpiewały wspólnie piosenki, bawiły się w zabawę „Pomagamy odbudować dom” oraz przypomniały sobie magiczne słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Na zakończenie dzieci wykonały buźki emotikony, którymi wzajemnie się obdarowały. Wszystkie przedszkolaki tego dnia były życzliwe i uśmiechnięte.

 

25 listopada 2020 r. w grupie obchodziliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Zajęcia zostały przeprowadzone przy współudziale bibliotekarki – Pani Joasi. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, a także brały udział w zgadywankach. Następnie z kół wykonały misia. Za zaangażowanie i pracę każdy Tygrysek otrzymał „Odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia” a także to, co Tygryski lubią najbardziej czyli słodki przysmak „Lubisia”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnych tańców.

 

1 grudnia 2020 r. w grupie Tygrysków nadszedł wyjątkowy dzień – „strojenia” choinki w sali. Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. Tuż przed wizytą św. Mikołaja – długo oczekiwanego gościa, przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki i kolorowe łańcuchy. Choinka wyglądała prześlicznie, a w sali od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

 

4 grudnia 2020 r. przyjęliśmy zaproszenie od Wojewody Świętokrzyskiego i za pośrednictwem kanału You Tube oglądaliśmy niezwykłe mikołajkowe przedstawienie online pt. „Piosenki na zimę” w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora „KUBUŚ” z Kielc. Wszystkim przedszkolakom spektakl bardzo się podobał.

 

4 grudnia 2020 r. w naszej grupie obchodziliśmy święto górników czyli BARBÓRKĘ. Tego dnia dzieci dowiedziały się, gdzie pracują górnicy, jak trudną i niebezpieczną pracę wykonują oraz z czego składa się odświętny strój górnika.  Na zakończenie zajęć przedszkolaki z wielką ochotą wykonały czapki górnicze, które potem zabrały do domu.

7 grudnia 2020 r. był najbardziej oczekiwanym przez dzieci dniem  w roku. To wyjątkowe święto w przedszkolu, które uwielbiają wszystkie przedszkolaki. Tego dnia grupę Tygrysków odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość – ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Spotkanie przebiegło w bardzo radosnej, tanecznej i śpiewającej atmosferze. Święty Mikołaj był pod wrażeniem talentu wokalnego grupy i z radością obdarował wszystkie dzieci prezentami  i pozował do wspólnych zdjęć. Dzieci zaprosiły Mikołaja na przyszły rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

23 grudnia 2020 r. radosny i świąteczny nastrój zapanował w naszym przedszkolu. Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji m.in. ŚPIEWANIE KOLĘD. Dlatego też w ostatnim tygodniu przed tak ważnym wydarzeniem, nasza grupa wraz z grupą I i klasą 0 spotkała się, aby wspólnie kolędować. Przedszkolaki odświętnie ubrane, zaśpiewały poznane kolędy i pastorałki, wprowadzając wszystkich zgromadzonych w świąteczny klimat.

Po kolędowaniu w grupie „Tygrysków” odbyła się symboliczna WIGILIA.

W czasie ferii zimowych przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” poświęconemu tematyce ekologicznej. Jego celem jest edukacja  proekologiczna i zachęcanie najmłodszych do ruchu . W czasie zajęć przedszkolaki uczyły się jak dbać o przyrodę, zdrowo się odżywiać czy segregować śmieci.

 

 

 

 

Z zimą za pan brat.

Korzystając z okazji, że Pani Zima obdarowała nas dużą ilością śniegu, dzieci uczestniczące w zajęciach w czasie ferii  wybrały się na przedszkolny plac zabaw. Przedszkolaki całkowicie oddały się zimowej zabawie. Wreszcie można poszaleć, rzucać się śnieżkami, chodzić po śladach czy robić aniołki na śniegu. Mróz nikomu nie przeszkadzał, a do przedszkola wróciliśmy z szerokimi uśmiechami.

4-15 stycznia 2021 r. to dla wszystkich dzieci czas FERII ZIMOWYCH. Przedszkolaki z II grupy wraz z nauczycielkami wiedzą, że zima jest znakomitą okazją do zabaw na świeżym powietrzu dlatego korzystając z pięknej śniegowej aury postanowiły ferie zimowe spędzić zdrowo i pożytecznie.

20 stycznia 2021 r. w grupie Tygrysków odbył się BAL KARNAWAŁOWY.  Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczkę, wróżkę, aniołka i Myszkę Miki a chłopcy w policjantów, strażaka, żołnierzy, rycerzy, pirata, kierowcę rajdowego i wiele innych postaci bajkowego świata. Wesołą zabawę, w rytmie znanych utworów, uatrakcyjniały liczne zabawy i konkursy. Był czas na pozowanie do zdjęć indywidualnych i grupowych a także na słodki poczęstunek. Dzieci były szczęśliwe i uśmiechnięte, a wspólna zabawa przyniosła im wiele radości. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.

22 stycznia 2021 r. w naszej grupie odbył się DZIEŃ BABCI I DZIADKA. Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego ten szczególny dzień obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście.  W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa nie mogliśmy dostojnych gości zaprosić do przedszkola ale pomimo tego dzieci z grupy „Tygryski” pamiętały o swoich babciach i dziadziusiach i przygotowały dla nich krótki program artystyczny, wyrecytowały wierszyk i zaśpiewały piosenkę, który został nagrany i wysłany do rodziców. Przedszkolaki wykonały również piękne laurki na płytach CD.

 

27 stycznia 2021 r. grupa II pokazała swoje umiejętności kulinarne wykonując wspólnie z wychowawczynią i nauczycielem wspomagającym TORT. Jak się okazuje, wykonanie ciasta urodzinowego, to nie taka trudna sprawa. Szczególnie, gdy do pomocy jest tyle małych i zdolnych rąk. Dzieci podczas tego zajęcia dowiedziały się, jakie produkty są potrzebne do zrobienia ciasta oraz jakie są kolejne etapy powstawania tortu. Miały też okazję do nabywania umiejętności współpracy w zespole, czekania na swoją kolej i dokańczania rozpoczętej pracy, a więc rozwijania cierpliwości i wytrwałości. Przyjemnie jest wykonać tort, a jeszcze przyjemniejsza jest jego degustacja  o czym świadczyły uśmiechy na twarzach naszych milusińskich.

 

16 lutego 2021 r. w grupie Tygrysków świętowano WALENTYNKI. Dla przedszkolaków z grupy II był to prawdziwie czerwony dzień sympatii  i przyjaźni. Jak na ten dzień przystało, dzieci przyszły ubrane w kolorze czerwonym oraz brały udział w zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło również sercowych kolorowanek, którymi w dowód sympatii wzajemnie się obdarowywały. Dzień walentynkowy w naszej grupie można zaliczyć do udanych.

 

Styczeń – luty 2021 r. zima to biała i mroźna pora roku dlatego korzystając z jej uroku Tygryski postanowiły pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddając się zimowemu szaleństwu, chętnie robiły aniołki na śniegu, odbyła się bitwa na śnieżki, a także „atakowały” kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

8 marca 2021 r. to wyjątkowy dzień w roku – DZIEŃ KOBIET. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Tygryski też postanowiły uczcić to święto. W tym dniu chłopcy przyszli ubrani w kolorowe koszule, złożyli życzenia, zaśpiewali koleżankom „100 lat”, wręczyli medale „SUPER DZIEWCZYNY” oraz niespodzianki. Chłopcy z zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach między innymi  w porządkowaniu sali po zabawie. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków,   a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

 

15 marca 2021 r. z racji tygodnia MARCOWA POGODA jako mali ogrodnicy założyliśmy w naszej sali „KĄCIK WIOSENNY”. Co może sprawić większa frajdę niż wspólne z dziećmi sadzenie roślin cebulkowych w doniczkach i obserwowanie jak rosną na ich oczach? Zanim jednak przystąpiły do pracy, przedszkolaki poznały budowę rośliny i etapy jej rozwoju. Zapoznały się także  z czynnikami warunkującymi prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Udając ogrodników założyliśmy hodowlę fasoli i cebuli oraz rozmawialiśmy o tym, po co roślinom są korzenie, dlaczego chowają je w glebie, dlaczego ziemia nie może być sucha. Dzieciaki obiecały, że będą dbały o rośliny codziennie je podlewając. Dodatkowo zrobiliśmy syrop z cebuli, który po kilku dniach, kiedy cebula puściła sok po rozpuszczeniu cukru, dzieci skosztowały go  i oświadczyły, że bardzo smaczny jest ten zdrowy specyfik.

 

22 marca 2021 r. dzieci z grupy II świętowały PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od konkursów i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Tego dnia przedszkolaki z grupy II zrobiły Marzannę i wspólnie z grupą I wyszły na spacer, podczas którego pożegnali zimę i powitali wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie, na czele którego widniała Marzanna. Wszyscy przeszli na boisko szkolne, gdzie paląc zimową pannę pożegnali ją. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

 

2 kwietnia 2021 r. na całym świecie obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Tego dnia na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, Tygryski i ich panie nauczycielki, „zaświecili się na niebiesko” ubierając się na ten kolor. Z racji zdalnego nauczania, rodzice poproszeni zostali o zrobienie zdjęcia swojemu dziecku i wysłania go wychowawczyni. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i włączenie się do akcji. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu w grupach przedszkolnych oraz autorem filmiku była Pani Karolina Bębacz, za co jej serdecznie dziękujemy.

 

22 kwietnia 2021 r. w naszej grupie świętowaliśmy DZIEŃ ZIEMI. W tym dniu królował kolor zielony. Podczas zajęć dydaktycznych Tygryski dowiedziały się kim jest ekolog, co to jest recykling, jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników, wykonały prace plastyczne związane z dniem Ziemi oraz wyrecytowały nauczony wierszyk i zaśpiewały piosenkę o czystej wodzie.

 

30 kwietnia 2021 r. w grupie Tygrysków rozmawialiśmy o zbliżających się dniach związanych z naszą Ojczyzną, a mianowicie o ŚWIĘCIE FLAGI I ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Głównym celem spotkania było wyrobienie wśród dzieci postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych mających na celu poczucie przynależności narodowej, szacunku do symboli narodowych i do języka ojczystego. W tak ważnym dniu dzieci prezentowały się niezwykle uroczyście w galowych strojach. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce, przedszkolaki samodzielnie wykonały z bibuły flagi Polski oraz ułożyły z puzzli nasze godło. Podkreślając wagę znaczenia Ojczyzny w naszym życiu – Przedszkolaki powagą i dumą zaśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego.” 

W dniach od 03.02.2021 r. do 19.05.2021 r. Tygryski uczestniczyły  w projekcie edukacyjnym „CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE”. Program miał na celu, w sposób atrakcyjny dla dzieci, przekazać wiedzę z zakresu higieny oraz kształtować dobre nawyki higieniczne. Materiały zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową, a każdy z nich dotyczy innego aspektu: higieny jamy ustnej, higieny nosa, korzystania z toalety, czystości rąk, kąpieli oraz ochrony skóry. Na zakończenie projektu przedszkolaki wykonały pracę konkursową.

25 maja 2021 r. obchodziliśmy w naszej grupie wyjątkowy a zarazem jeden  z najważniejszych dni w roku, a mianowicie – DZIEŃ RODZINY. W związku z panującą pandemią niestety nie mogliśmy zaprosić do przedszkola naszych kochanych rodziców ale za to przedszkolaki wykonały dla swoich rodziców piękne laurki a także zaśpiewały dwie piosenki, które zostały nagrane i wysłane rodzicom.

1 czerwca 2021 r. świętowaliśmy w grupie Tygrysków DZIEŃ DZIECKA. To jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany. Z tej okazji odbyły się w grupie zabawy muzyczno – ruchowe, konkursy z nagrodami, zabawy z chustą animacyjną na placu przedszkolnym oraz puszczanie baniek mydlanych. Na zakończenie tego wesołego  i pełnego wrażeń dnia na wszystkich przedszkolaków czekał tort specjalnie na tą okazję upieczony przez mamę naszego maluszka.

22 czerwca 2021 r. przedszkolaki wraz ze swoimi paniami nauczycielkami oraz Panią wicedyrektor Martą Szafarczyk podjęli wyzwanie w ramach akcji „NIEBIESKIE MOTYLE 2021”, której celem jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Chętnie wykonaliśmy zadanie i nominowaliśmy do dalszej zabawy dzieciaki z przedszkoli z naszej gminy.

24 czerwca 2021 r. na zakończenie roku szkolnego panie Justynka, Karolinka i Iwonka przygotowały dla swoich dzieciaków super niespodziankę – SŁODKI DESER. Przedszkolaki pomagały ubijać bitą śmietanę, którą później ozdabiały truskawkami. Radości było co niemiara a deser smakował wyśmienicie wszystkim dzieciom.

 

 

25 czerwca 2021 r. odbyło się UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO w II grupie integracyjnej „Tygryski”. Specjalnie dla zaproszonych gości i swoich rodziców dzieci przygotowały krótki występ artystyczny. Po recytacji wierszy i zaśpiewaniu piosenki Pan Dyrektor wraz z Panią Wicedyrektor wręczyli przedszkolakom pamiątkowe dyplomy, które przedstawiały tygryska – symbol naszej grupy a także życzyli wszystkim dzieciom  i ich rodzicom radosnych i bezpiecznych wakacji.

 

 

Kochane TYGRYSKI, Szanowni Rodzice…

 

 

Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów,

życzymy wszystkim słonecznych,

bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku,

wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi

i wielu niezapomnianych przeżyć.

       Do zobaczenia we wrześniu.

 Wasza Pani Justynka i Pani Karolinka

 

 

Rok szkolny 20192020 Grupa I