CZAS PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
PONIEDZIAŁEK | WTOREK | ŚRODA | CZWARTEK | PIĄTEK |
8.30 – 9.30 10.30 – 11.30
|
8.35 – 10.05 |
————- |
9.20 – 11.50
|
————- |
Zapraszam do korzystania z zasobów
biblioteki szkolnej.
BBLIOTEKARZ: Dorota Rękas
Czytanie to inwestycja w siebie!
Czytanie książek przez dzieci ma wiele korzyści potwierdzonych przez badania naukowe.
- Rozwój językowy: Dzieci, które regularnie czytają, rozwijają większy zasób słownictwa i lepsze umiejętności językowe. Badania pokazują, że ekspozycja na różnorodne teksty wpływa na zdolności komunikacyjne.
- Wzmacnianie umiejętności poznawczych: Czytanie stymuluje rozwój myślenia krytycznego oraz umiejętności analizy i syntezy informacji. Dzieci, które czytają, lepiej radzą sobie w nauce.
- Empatia i zrozumienie: Książki, zwłaszcza powieści i biografie, pozwalają nam zobaczyć świat z perspektywy innych ludzi, co może rozwijać empatię i zrozumienie różnych punktów widzenia.
4. Zwiększenie koncentracji i wytrwałości: Regularne czytanie uczy dzieci skupienia się na zadaniu przez dłuższy czas, co jest przydatne w nauce i codziennym życiu.
5. Lepsze wyniki w szkole: Badania wykazują, że dzieci, które czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce.
A więc? Otwórz książkę! Otwórz umysł!
PRZERWA NA CZYTANIE
Dziś w naszej szkole odbyła się „Przerwa na czytanie” w ramach akcji „Czytanie to wyzwanie!”. Uczniowie mieli okazję odłożyć telefony komórkowe i zagłębić się w lekturze ulubionych książek oraz tych, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
CZYTAM SOBIE, CZYTAM SOBIE
PRZEBRANIE ZA POSTACI Z BAJEK
W ramach szkolnej akcji promującej czytelnictwo „Czytanie to wyzwanie!” uczniowie klas I-VIII przebierali się dzisiaj za wybranego bohatera książki. Na szkolnych korytarzach pośród wielu różnych osobistości można było spotkać: Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Harry’ego Pottera. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie bohaterów ulubionych baśni i powieści. Większość z nich bardzo kreatywnie podeszła do tematu akcji prezentując barwne i ciekawe stroje.
NOC BIBLIOTEK -MOC CZYTANIA
Czy wieczór jest od tego, aby spać? Niekoniecznie!
W nocy z 11/12 października 2024r. polskie biblioteki zamieniły się w tajemnicze krainy, gdzie każda książka opowiedziała swoją historię, przenosząc nas w niezwykły świat wyobraźni i literatury. Tych magicznych opowieści wysłuchali przedstawiciele klasy 7 naszej szkoły: Michał i Piotr, którzy w piątkowy wieczór uczestniczyli w X Ogólnopolskiej Jubileuszowej Nocy Bibliotek zorganizowanej w województwie świętokrzyskim przez Bibliotekę Uniwersytecką UJK w Kielcach.
Pod osłoną nocy siódmoklasiści zwiedzali m.in. gmach biblioteki, szukali moli książkowych, zbierali skarby ukryte w Zbiorach Specjalnych, przeczytali fragment Biblii z XV w. oraz empirycznie przekonali się, jak nowoczesne technologie ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami.
Piotr, niczym fizyk- Stephen Hawking sterował komputerem za pomocą gałek ocznych, a Michał, przy użyciu specjalnej drukarki, tłumaczył tekst Metodą Braille’a, przeznaczoną dla osób niewidomych.
Warto dodać, że Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i książek-ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zaprasza do ciekawego świata literatury.
Podążając za słowami Cycerona: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” zapraszamy do czytania książek i korzystania z wydawniczych zasobów naszej szkolnej biblioteki, na której półkach, znajdują się nowości, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.O na lata 2021-2025.
Wydarzenie, nie bez przyczyny zorganizowano w październiku, bowiem na ten czas przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Czytajmy zatem w dzień i w nocy!
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w obchodzonym 29 września Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Ósmoklasiści przeczytali fragmenty książki amerykańskiej autorki R.J.Palacio pt. „Cudowny chłopak”.
ROK SZKOLNY 2023/2024
,,Kto czyta książki, żyje podwójnie”- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia 2024r. zapraszamy do udziału w:
Organizatorem konkursu jest Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe we współpracy z Instytutem Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
————————————————————————————————————————————————————
21 marca 2024 r. odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelników Biblioteki Szkolnej uczniów klasy 1. Dzieci zapoznały się z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej, zasadami zachowania się w bibliotece oraz poszanowania książki. Uczestniczyły z zabawach polegających na rozwiązywaniu rebusów, odgadywaniu zagadek związanych z ulubionymi lekturami. Na koniec uczniowie otrzymali Dyplomy Czytelnika wraz z upominkiem książkowym. W ramach tegorocznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek” dzieci otrzymały książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek. Gratulujemy pierwszakom i życzymy aby w życiu zawsze towarzyszyła im książka i pasja czytania.
12 marca uczniowie klas 0, 1, 2 i 3 uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w filii nr 5, w Kielcach. Było to wydarzenie rozpoczynające w naszej szkole XXXII Tydzień Kultury Języka. Projekt TKJ skupia uwagę na sztuce opowiadania historii. Spotkanie pod hasłem „Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa” odświeżyło dzieciom opowieści „zapisane” w baśniach i legendach. Zagościliśmy w magicznym świecie złotej kaczki, wawelskiego smoka, bazyliszka i wielu innych postaci przebogatego świata polskich legend. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali ciekawe i wcale niełatwe zadania – odgadywanie tytułów legend z fragmentów fotografii, budowanie kolejności wydarzeń, wspaniale też kojarzyli legendy i ich symbolikę z poszczególnymi polskimi miastami. Zabawa była wspaniała. Na koniec uczniowie podziękowali za spotkanie wręczając paniom drobny upominek. Dzieci zaś otrzymały zakładki do książek z wizerunkiem Bazyliszka.
UWAGA, KONKURS!
Październik jest międzynarodowym świętem bibliotek szkolnych. Z tej okazji Biblioteka Szkolna w Micigoździe zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej, jednej z patronek roku 2023, oraz trening umiejętności pięknego pisania. Chcemy, by konkurs stał się dla uczestników doskonałą zabawą z piórem w ręku oraz możliwością zaprezentowania ich zdolności kaligraficznych. Wierzymy, że uczniowie przekonają się o wyższości pisma odręcznego nad komputerowym.
Organizatorzy
30 października zostały ogłoszone wyniki Konkursu Kaligraficznego „Twórczość Noblistki – Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki poetki, zapoznanie się z jej spuścizną literacką, a nade wszystko rozpowszechnienie wśród dzieci i młodzieży sztuki kaligrafii. Chcieliśmy podkreślić jak ważna dla kształtowania cierpliwości i charakteru jest nauka starannego i estetycznego pisma odręcznego. Nasi uczniowie wspaniale sprostali temu zadaniu.
REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
Czytanie książek daje nam wiele korzyści. To bezcenna czynność, która niestety powoli zanika. Jedną z przyczyn jest szybki rozwój technologii i życie w pośpiechu. Oto kilka powodów, dla których warto wygospodarować każdego dnia czas na czytanie:
- Poprawia pamięć
Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.
- Rozwija wyobraźnię
Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
- Pozwala odnieść sukces
Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność, lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu.
- Poprawia skupienie i koncentrację
Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.
- Inspiruje
Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują
- Poszerza zakres słownictwa
Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów
- Stymuluje mózg
Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
- Redukuje stres
Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%!
- Rozwija wrażliwość na innych ludzi
Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.
- Poszerza wiedzę
Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.
- Rozwija wrażliwość na sztukę
Ludzie czytający częściej odwiedzają muzea i częściej uczestniczą w koncertach muzyki poważnej. Również sami malują, fotografują i piszą.
- Poprawia pisanie
Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.
- Pomaga zasnąć
Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.
- Kształtuje osobowość
Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.