Biblioteka

CZAS PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

   PONIEDZIAŁEK WTOREK  ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
 

8.30 – 9.30

10.30 – 11.30

     

8.35 – 10.05

————-

9.20 – 11.50

 

————-

Zapraszam do korzystania z zasobów

biblioteki szkolnej.

BBLIOTEKARZ: Dorota Rękas

Czytanie to inwestycja w siebie!

Czytanie książek przez dzieci ma wiele korzyści  potwierdzonych przez badania naukowe.

  1. Rozwój językowy: Dzieci, które regularnie czytają, rozwijają większy zasób słownictwa i lepsze umiejętności językowe. Badania pokazują, że ekspozycja na różnorodne teksty wpływa na zdolności komunikacyjne.
  2. Wzmacnianie umiejętności poznawczych: Czytanie stymuluje rozwój myślenia krytycznego oraz umiejętności analizy i syntezy informacji. Dzieci, które czytają, lepiej radzą sobie w nauce.
  1. Empatia i zrozumienie: Książki, zwłaszcza powieści i biografie, pozwalają nam zobaczyć świat z perspektywy innych ludzi, co może rozwijać empatię i zrozumienie różnych punktów widzenia.

4. Zwiększenie koncentracji i wytrwałości: Regularne czytanie uczy dzieci skupienia się na zadaniu przez dłuższy czas, co jest przydatne w nauce i codziennym życiu.

5. Lepsze wyniki w szkole: Badania wykazują, że dzieci, które czytają, osiągają lepsze wyniki w nauce.

A więc? Otwórz książkę! Otwórz umysł!


CZYTANIE TO WYZWANIE!
Uczniowie starszych klas – przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu – odwiedzili przedszkolaków aby przeczytać im bajkę o psotnej małpce – Zuzi. Maluchy z uwagą słuchały opowieści o psikusach małej swawolnicy. Miały też możliwość dotknąć specjalnej faktury książeczki i przyjrzeć się jej z bliska. Takie spotkania mają wiele zalet – wyrabiają nawyk czytania od najmłodszych lat, rozwijają wyobraźnię i wzbogacają język, ale też służą nawiązywaniu więzi, są doskonałą okazją do wspólnej nauki, zabawy i integracji.
Ta urocza inicjatywa powstała w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

PRZERWA NA CZYTANIE

Dziś w naszej szkole odbyła się „Przerwa na czytanie” w ramach akcji „Czytanie to wyzwanie!”. Uczniowie mieli okazję odłożyć telefony komórkowe i zagłębić się w lekturze ulubionych książek oraz tych, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


CZYTAM SOBIE, CZYTAM SOBIE

W ramach akcji „Czytanie to wyzwanie” nasi uczniowie czytali na lekcjach fragmenty ulubionych lektur. Było wśród nich wiele pozycji nabytych ze środków programu NPRCz, np. „Most do Terabithii” K. Paterson, „Pax” S. Pennypacker, „Drzewo do samego nieba” M. Terlikowskiej, „Pamiętnik Czarnego Noska” J. Porazińskiej i in. Czas, który poświęcamy na czytanie to zawsze dobrze spędzony czas. Krótkie sesje czytania pomagają uczniom wyciszyć się i lepiej skupić na dalszej części lekcji, wzbogacają słownictwo i rozwijają kompetencje językowe, co ma pozytywny wpływ na naukę innych przedmiotów. Częsty kontakt z książką sprawia, że uczniowie zaczynają postrzegać czytanie jako naturalny element swojego dnia. Dobrze jest kształtować korzystne nawyki od najmłodszych lat. Te miłe spotkania z książką realizowane są jako jedne z wielu działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

PRZEBRANIE ZA POSTACI Z BAJEK

W ramach szkolnej akcji promującej czytelnictwo „Czytanie to wyzwanie!” uczniowie klas I-VIII przebierali się dzisiaj za wybranego bohatera książki. Na szkolnych korytarzach pośród wielu różnych osobistości można było spotkać: Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Harry’ego Pottera. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie bohaterów ulubionych baśni i powieści. Większość z nich bardzo kreatywnie podeszła do tematu akcji prezentując barwne i ciekawe stroje.


NOC BIBLIOTEK -MOC CZYTANIA

Czy wieczór jest od tego, aby spać? Niekoniecznie!
W nocy z 11/12 października 2024r. polskie biblioteki zamieniły się w tajemnicze krainy, gdzie każda książka opowiedziała swoją historię, przenosząc nas w niezwykły świat wyobraźni i literatury. Tych magicznych opowieści wysłuchali przedstawiciele klasy 7 naszej szkoły: Michał i Piotr, którzy w piątkowy wieczór uczestniczyli w X Ogólnopolskiej Jubileuszowej Nocy Bibliotek zorganizowanej w województwie świętokrzyskim przez Bibliotekę Uniwersytecką UJK w Kielcach.
Pod osłoną nocy siódmoklasiści zwiedzali m.in. gmach biblioteki, szukali moli książkowych, zbierali skarby ukryte w Zbiorach Specjalnych, przeczytali fragment Biblii z XV w. oraz empirycznie przekonali się, jak nowoczesne technologie ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami.
Piotr, niczym fizyk- Stephen Hawking sterował komputerem za pomocą gałek ocznych, a Michał, przy użyciu specjalnej drukarki, tłumaczył tekst Metodą Braille’a, przeznaczoną dla osób niewidomych.
Warto dodać, że Noc Bibliotek  to wielkie święto bibliotek i książek-ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zaprasza do ciekawego świata literatury.
Podążając za słowami Cycerona: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” zapraszamy do czytania książek i korzystania z wydawniczych zasobów naszej szkolnej biblioteki, na której półkach, znajdują się nowości, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.O na lata 2021-2025.
Wydarzenie, nie bez przyczyny zorganizowano w październiku, bowiem na ten czas przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
Czytajmy zatem w dzień i w nocy!


 

 W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w obchodzonym 29 września Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Ósmoklasiści przeczytali fragmenty książki amerykańskiej autorki R.J.Palacio pt. „Cudowny chłopak”.

Auggie-główny bohater powieści jest dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby zupełnie zwyczajnie, gdyby nie zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz. W szkole musi mierzyć się z uprzedzeniami, a czasem z podłością. Spotka się jednak również z dobrocią i przyjaźnią, a walcząc o to, by traktowano go normalnie, zmieni nie tylko swoje życie, ale też innych.
Zachęcamy wszystkich do lektury tej powieści, która jako nowość (dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa) znajduje się w zbiorach naszej szkolnej biblioteki. Zapraszamy!!

24.09.2024 r. klasa 2 uczestniczyła w warsztatach czytelniczo-plastycznych Czytam i tworzę. Dzieci, przy pomocy nauczycielek, przygotowały i odczytały fragmenty książki pt. ”Kapelusz Pani Wrony”, zakupionej w ramach NPRCz. Po omówieniu wybranego tekstu, uczniowie wykonali place plastyczne ilustrujące jego treść. Zajęcia miały na celu wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz inspirowanie do ich artystycznej ekspresji.
Aktywność i kreatywność drugoklasistów była imponująca!
Spotkanie zrealizowano w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

 

———————————————————————————————————————————————————————

ROK SZKOLNY 2023/2024

,,Kto czyta książki, żyje podwójnie”- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Podążając za słowami włoskiego pisarza i filozofa, Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”,dn.23 kwietnia 2024r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a w jego ramach rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego pt. „Zakładka do mojej ulubionej książki”. Patronat nad wydarzeniem sprawował Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria: klasy I-III:
I miejsce-Michalina Szczerepa,kl.1
II miejsce-Antoni Dudek, kl.2
III miejsce-Michał Surma, kl.3
Wyróżnienia otrzymali:
Natalia Pol, kl.2
Michał Ogonowski, kl.1
Zuzanna Bałchanowska, kl.3.
Kategoria: klasy IV-VIII:
I miejsce-Oliwia Pol, kl.5
II miejsce-Hanna Jas, kl.6
III miejsce-Adam Dudek, kl.5
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Sobczyk, kl.7
Sandra Picheta, kl.4
Gratulujemy !!! Pięknym podsumowaniem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich była mistrzowska interpretacja wiersza Czesława Miłosza pt.:”Zaklęcia” w wykonaniu Piotra Ciszka z kl.6 oraz wspaniały występ Magdaleny Ciszek z kl.7 i jej muzyczna odsłona utworu Wisławy Szymborskiej pt.:”Nic dwa razy”.
Pamiętajmy!!!Czytanie książek to nie tylko sposób na rozrywkę, ale także na rozwijanie wyobraźni i poszerzanie horyzontów.     Czytajmy zatem!!!Na dolnym korytarzu szkolnym można obejrzeć wystawę wszystkich prac konkursowych. Zapraszamy.
Uwaga! Konkurs!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia 2024r. zapraszamy do udziału w:
SZKOLNYM KONKURSIE  LITERACKO-PLASTYCZNYM pt:„ Zakładka do mojej ulubionej książki”.

Organizatorem konkursu jest Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe we współpracy z Instytutem Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

————————————————————————————————————————————————————

21 marca 2024 r. odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelników Biblioteki Szkolnej uczniów klasy 1. Dzieci zapoznały się z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej, zasadami zachowania się w bibliotece oraz poszanowania książki. Uczestniczyły z zabawach polegających na rozwiązywaniu rebusów, odgadywaniu zagadek związanych z ulubionymi lekturami. Na koniec uczniowie otrzymali Dyplomy Czytelnika wraz z upominkiem książkowym. W ramach tegorocznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek” dzieci otrzymały książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek. Gratulujemy pierwszakom i życzymy aby w życiu zawsze towarzyszyła im książka i pasja czytania.

12 marca uczniowie klas 0, 1, 2 i 3  uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej,  w filii nr 5, w Kielcach. Było to wydarzenie rozpoczynające w naszej szkole XXXII Tydzień Kultury Języka. Projekt TKJ skupia uwagę na sztuce opowiadania historii. Spotkanie pod hasłem „Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa” odświeżyło dzieciom opowieści „zapisane” w baśniach i legendach. Zagościliśmy w magicznym świecie złotej kaczki, wawelskiego smoka, bazyliszka i wielu innych postaci przebogatego świata polskich legend. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali ciekawe i wcale niełatwe zadania – odgadywanie tytułów legend z fragmentów fotografii, budowanie kolejności wydarzeń, wspaniale też kojarzyli   legendy i ich symbolikę z poszczególnymi polskimi miastami. Zabawa była wspaniała. Na koniec uczniowie podziękowali za spotkanie wręczając paniom drobny upominek. Dzieci zaś otrzymały zakładki do książek z wizerunkiem Bazyliszka.

UWAGA, KONKURS!

Październik jest międzynarodowym świętem bibliotek szkolnych. Z tej okazji Biblioteka Szkolna w Micigoździe zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej, jednej z patronek roku 2023, oraz trening umiejętności pięknego pisania. Chcemy, by konkurs stał się dla uczestników doskonałą zabawą z piórem w ręku oraz możliwością zaprezentowania ich zdolności kaligraficznych. Wierzymy, że uczniowie przekonają się o wyższości pisma odręcznego nad komputerowym.

Organizatorzy

Regulamin

30 października  zostały ogłoszone wyniki Konkursu Kaligraficznego „Twórczość Noblistki – Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki poetki, zapoznanie się z jej spuścizną literacką, a nade wszystko rozpowszechnienie wśród dzieci    i młodzieży sztuki kaligrafii. Chcieliśmy podkreślić jak ważna dla kształtowania cierpliwości i charakteru jest nauka starannego i estetycznego  pisma odręcznego. Nasi uczniowie wspaniale sprostali temu zadaniu.

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

REGULAMIN BIBLIOTEKI

 

Czytanie książek daje nam wiele korzyści. To bezcenna czynność, która niestety powoli zanika. Jedną z przyczyn jest szybki rozwój technologii i życie w pośpiechu. Oto kilka powodów, dla których warto wygospodarować każdego dnia czas na czytanie:

  • Poprawia pamięć

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

  • Rozwija wyobraźnię

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

  • Pozwala odnieść sukces

Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie.  Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność, lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu.

  • Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

  • Inspiruje

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują

  • Poszerza zakres słownictwa

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów

  • Stymuluje mózg

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

  • Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%!

  • Rozwija wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

  • Poszerza wiedzę

Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie,                    o wszystkim, co nas interesuje.

  • Rozwija wrażliwość na sztukę

Ludzie czytający częściej odwiedzają muzea i częściej uczestniczą w koncertach muzyki poważnej. Również  sami malują, fotografują i piszą.

  • Poprawia pisanie

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

  • Pomaga zasnąć

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

  • Kształtuje osobowość

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka 2019/2020