Biblioteka

CZAS PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

   PONIEDZIAŁEK WTOREK  ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
 

7.15 – 10.00

     

12.00 – 12.45

————-

8.30 – 11.00

————-

Zapraszam do korzystania z zasobów

biblioteki szkolnej.

BBLIOTEKARZ: Dorota Rękas


,,Kto czyta książki, żyje podwójnie”- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Podążając za słowami włoskiego pisarza i filozofa, Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”,dn.23 kwietnia 2024r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a w jego ramach rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego pt. „Zakładka do mojej ulubionej książki”. Patronat nad wydarzeniem sprawował Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria: klasy I-III:
I miejsce-Michalina Szczerepa,kl.1
II miejsce-Antoni Dudek, kl.2
III miejsce-Michał Surma, kl.3
Wyróżnienia otrzymali:
Natalia Pol, kl.2
Michał Ogonowski, kl.1
Zuzanna Bałchanowska, kl.3.
Kategoria: klasy IV-VIII:
I miejsce-Oliwia Pol, kl.5
II miejsce-Hanna Jas, kl.6
III miejsce-Adam Dudek, kl.5
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Sobczyk, kl.7
Sandra Picheta, kl.4
Gratulujemy !!! Pięknym podsumowaniem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich była mistrzowska interpretacja wiersza Czesława Miłosza pt.:”Zaklęcia” w wykonaniu Piotra Ciszka z kl.6 oraz wspaniały występ Magdaleny Ciszek z kl.7 i jej muzyczna odsłona utworu Wisławy Szymborskiej pt.:”Nic dwa razy”.
Pamiętajmy!!!Czytanie książek to nie tylko sposób na rozrywkę, ale także na rozwijanie wyobraźni i poszerzanie horyzontów.     Czytajmy zatem!!!Na dolnym korytarzu szkolnym można obejrzeć wystawę wszystkich prac konkursowych. Zapraszamy.
Uwaga! Konkurs!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego 23 kwietnia 2024r. zapraszamy do udziału w:
SZKOLNYM KONKURSIE  LITERACKO-PLASTYCZNYM pt:„ Zakładka do mojej ulubionej książki”.

Organizatorem konkursu jest Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe we współpracy z Instytutem Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

————————————————————————————————————————————————————

21 marca 2024 r. odbyła się uroczystość Pasowania na Czytelników Biblioteki Szkolnej uczniów klasy 1. Dzieci zapoznały się z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej, zasadami zachowania się w bibliotece oraz poszanowania książki. Uczestniczyły z zabawach polegających na rozwiązywaniu rebusów, odgadywaniu zagadek związanych z ulubionymi lekturami. Na koniec uczniowie otrzymali Dyplomy Czytelnika wraz z upominkiem książkowym. W ramach tegorocznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek” dzieci otrzymały książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek. Gratulujemy pierwszakom i życzymy aby w życiu zawsze towarzyszyła im książka i pasja czytania.

12 marca uczniowie klas 0, 1, 2 i 3  uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej,  w filii nr 5, w Kielcach. Było to wydarzenie rozpoczynające w naszej szkole XXXII Tydzień Kultury Języka. Projekt TKJ skupia uwagę na sztuce opowiadania historii. Spotkanie pod hasłem „Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią; ale jak ja ją opowiem, to już moja sprawa” odświeżyło dzieciom opowieści „zapisane” w baśniach i legendach. Zagościliśmy w magicznym świecie złotej kaczki, wawelskiego smoka, bazyliszka i wielu innych postaci przebogatego świata polskich legend. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali ciekawe i wcale niełatwe zadania – odgadywanie tytułów legend z fragmentów fotografii, budowanie kolejności wydarzeń, wspaniale też kojarzyli   legendy i ich symbolikę z poszczególnymi polskimi miastami. Zabawa była wspaniała. Na koniec uczniowie podziękowali za spotkanie wręczając paniom drobny upominek. Dzieci zaś otrzymały zakładki do książek z wizerunkiem Bazyliszka.

UWAGA, KONKURS!

Październik jest międzynarodowym świętem bibliotek szkolnych. Z tej okazji Biblioteka Szkolna w Micigoździe zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej, jednej z patronek roku 2023, oraz trening umiejętności pięknego pisania. Chcemy, by konkurs stał się dla uczestników doskonałą zabawą z piórem w ręku oraz możliwością zaprezentowania ich zdolności kaligraficznych. Wierzymy, że uczniowie przekonają się o wyższości pisma odręcznego nad komputerowym.

Organizatorzy

Regulamin

30 października  zostały ogłoszone wyniki Konkursu Kaligraficznego „Twórczość Noblistki – Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023”. Celem konkursu było przybliżenie sylwetki poetki, zapoznanie się z jej spuścizną literacką, a nade wszystko rozpowszechnienie wśród dzieci    i młodzieży sztuki kaligrafii. Chcieliśmy podkreślić jak ważna dla kształtowania cierpliwości i charakteru jest nauka starannego i estetycznego  pisma odręcznego. Nasi uczniowie wspaniale sprostali temu zadaniu.

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

REGULAMIN BIBLIOTEKI

 

Czytanie książek daje nam wiele korzyści. To bezcenna czynność, która niestety powoli zanika. Jedną z przyczyn jest szybki rozwój technologii i życie w pośpiechu. Oto kilka powodów, dla których warto wygospodarować każdego dnia czas na czytanie:

 • Poprawia pamięć

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

 • Rozwija wyobraźnię

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

 • Pozwala odnieść sukces

Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie.  Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność, lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu.

 • Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

 • Inspiruje

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują

 • Poszerza zakres słownictwa

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów

 • Stymuluje mózg

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.

 • Redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%!

 • Rozwija wrażliwość na innych ludzi

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

 • Poszerza wiedzę

Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie,                    o wszystkim, co nas interesuje.

 • Rozwija wrażliwość na sztukę

Ludzie czytający częściej odwiedzają muzea i częściej uczestniczą w koncertach muzyki poważnej. Również  sami malują, fotografują i piszą.

 • Poprawia pisanie

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

 • Pomaga zasnąć

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

 • Kształtuje osobowość

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka 2019/2020