Grupa I 2019/2020

GRUPA  I   „KRASNOLUDKI”

WYCHOWAWCA: mgr Justyna Kulasek

 

ZAJĘCIA DODATKOWE

              JĘZYK ANGIELSKI:                                                                   RELIGIA:                                                         LOGOPEDIA:                
PONIEDZIAŁEK         14.30 – 15.00                                             WTOREK  12.15 – 12.45                                 PONIEDZIAŁEK  13.00 – 13.15

CZWARTEK                  12.00 – 12.30                                             ŚRODA      13.15 – 13.45

 

         
GRUPA I  „KRASNOLUDKI”  to najmłodsza grupa dzieci w wieku od 2,5 do 4 lat.

Do grupy należy 7 dziewczynek i 3 chłopców. Są to: Ola, Natalka, Mikołaj, Roksanka, Amelka, Zosia, Antoś, Dominik, Martynka i Lena.

Od pierwszych dni  w przedszkolu dzieci uczą się zasad współżycia w grupie, samodzielności oraz uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, religii a także logopedycznych, które prowadzi pani Edyta.

 

 

23 września 2019 r. w grupie KRASNOLUDKÓW obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA.  Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Przedszkolaki rzucały kółkami do celu, chodziły z krążkiem na głowie, przechodziły przez kolorowy tunel, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał medal i drobny upominek.

30 września 2019 r.  w naszej grupie obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA.  Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów różne zagadki, złożyły życzenia, uściskały i z pomocą wychowawczyni odśpiewały STO LAT. Cały dzień upłynął dzieciom na tańcach, śpiewie i zabawach. 

Od października 2019 r. do naszej grupy dołączyła Sara i Filipek. Obecnie grupa liczy 12 osób. Serdecznie witamy nowe dzieci  i zapraszamy do wspólnej zabawy oraz nauki.

18 października 2019 r. do przedszkola przyjechał zaprzyjaźniony Teatr „PATIGO” z Krakowa. Aktorzy wystawili dla wszystkich grup przedszkolnych przedstawienie pt. „Wielkie wydarzenia w świecie małych dzieci”. Wszystkim spektakl bardzo się podobał o czym świadczyły uśmiechy na buzi małych widzów.

31 października 2019 r. nasze przedszkole odwiedził pan policjant Tomasz z KMP w Kielcach. Funkcjonariusz  przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, rozmawiał z dziećmi o zachowaniu bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych, wyjaśnił w których miejscach można przechodzić przez jezdnię oraz jak należy podróżować samochodem i jaką rolę pełnią pasy bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujemy Panu policjantowi za ciekawie przeprowadzone zajęcia dla przedszkolaków.

8 listopada 2019r. obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień, ubrani w strój galowy z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony.  Uroczystość rozpoczęła pani Wicedyrektor Iwona Zajkowska, która powitała wszystkie zebrane dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Klasa „0” oraz dzieci ze starszej grupy zaprezentowały wiersze oraz pieśni patriotyczne. Dzięki starszakom „Krasnoludki” dowiedziały się, kto to jest patriota i co znaczy dla wszystkich niepodległość. Obchody 11 listopada uczą dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwijają poczucie przynależności narodowej. Na zakończenie, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Polski.

20 listopada 2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki ubrane na kolor niebieski, który jest symbolem UNICEFU poznały „Konwencję o Prawach Dziecka” i wypowiadały się na temat swoich praw na podstawie wiersza, tańczyły przy piosence ,,Podajmy sobie ręce”, brały udział w quizie dydaktycznym „Moje prawa”, wykonały pracę plastyczną związaną z tematem dnia. Poprzez wyżej wspomniane działania dzieci poznały przysługujące im prawa, a także obowiązki dorosłych wobec nich.

 

21 listopada 2019r. w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jak na ten dzień przystało przedszkolaki ubrane na kolor żółty w czasie zajęć bawiły się przy zabawach zorganizowanych przez wychowawczynię. Na początku zajęć staraliśmy się ustalić, co oznacza być życzliwym. Wykorzystując zabawę chustą animacyjną, dzieciaki wzajemnie mówili sobie coś miłego. Każdy przedszkolak tego dnia był uśmiechnięty i życzliwy. Przypomnieliśmy sobie także magiczne słowa: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, oraz nauczyliśmy się wierszyka z tymi słowami. Na zakończenie dzieci wykonały słoneczko życzliwości, gdzie na promykach zrobionych z naszych dłoni napisaliśmy pozdrowienia i życzenia. Uwieńczeniem tego dnia była wspólna zabawa uśmiechniętymi żółtymi balonami.

 

25 listopada 2019r. to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Duże, małe, puchate i mięciutkie –kolorowe pluszaki opanowały naszą grupę.  „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Na początku zajęć każdy przedszkolak otrzymał odznakę przyjaciela Pluszowego Misia a następnie wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. W tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno – techniczne. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało słodki przysmak „Lubisia”.

 

28 listopada 2019r. obchodziliśmy w  naszej grupie Andrzejki, aby sprawdzić, co nas czeka w przyszłości. Dzieci wbijały szpilką w imiona na serduszku, aby dowiedzieć się, jak będzie miał na imię najlepszy przyjaciel, ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia, za pomocą przygotowanych przedmiotów schowanych pod kubeczkami sprawdzały, kim zostaną w przyszłości.  Dużo  radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Dzieci podchodziły do miski z wodą i trzymały klucz przez który wspólnie przelewaliśmy wosk. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.

 

6 grudnia 2019r. przedszkolaków odwiedził Św. Mikołaj  w towarzystwie Śnieżynki. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden  z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.   Zanim jednak przyszedł dzieci wysłuchały opowieści o tradycji Mikołajek jak i o samym Mikołaju. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Św. Mikołaj został gorąco przywitany poprzez zaśpiewanie mu piosenek i wyrecytowanie wiersza a w  zamian on obdarował przedszkolaków prezentami i pozował do wspólnych zdjęć. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Mikołaja na przyszły rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

          9 grudnia 2019r. w naszej szkole odbył się koncert Filharmonii Świętokrzyskiej. Artyści zagrali piękne kolędy i pastorałki a także zapoznali uczniów z nowymi instrumentami. Uczniowie doskonale się bawili i zadawali dużo ciekawych pytań. Koncert upłynął nam atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

           20 grudnia 2019r.  to dzień, w którym nasza grupa wspólnie z klasą „0”  zorganizowała Wigilię. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły słodkie przysmaki. Następnie wszystkie dzieci miały okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu przez starszych uczniów. Aktorzy – Aniołki, Królowie, Pasterze, Józef, Maryja, Diabły przygotowane dekoracje (żłobek, gwiazda betlejemska, szopka), wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Po występach pani wicedyrektor złożyła  dzieciom, nauczycielom, wszystkim pracownikom  najlepsze  bożonarodzeniowe życzenia. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

          22 stycznia 2020r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Przepięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje. Naszą grupę reprezentowały księżniczki, policjant, wróżki, biedronki, motylki, piłkarz. Na kilka godzin nasze przedszkole opanowały różne postacie z bajek i kreskówek. Największy zachwyt wywarł na dzieciach pokaz kolorowych świateł oraz pięknie ustrojona sala. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Przy proponowanej muzyce nikt nie mógł się nudzić i narzekać, a dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się wyśmienicie.  Nic więc dziwnego w tym, że potrzebny był czas na odpoczynek, wypicie soczku i słodki poczęstunek. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie  w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

          23 stycznia 2020r. dbając o bezpieczeństwo naszych wychowanków w czasie zbliżających się ferii zimowych, nasze przedszkole odwiedził zaprzyjaźniony z nami pan policjant Tomasz z KMP w Kielcach. Spotkanie poświęcone było między innymi zasadom bezpiecznego spędzania zimowego wypoczynku. Policjant omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed organizowaniem kuligów za pojazdami mechanicznymi, mówił o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Dzieci utrwaliły sobie telefony alarmowe oraz  zasady przechodzenia przez jezdnię  i udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy Panu policjantowi za ciekawie przeprowadzone zajęcia dla przedszkolaków.

         23 stycznia 2020r. zaraz po wizycie pana policjanta dzieci z grupy I i II wspólnie przygotowały dla swoich rodziców i dziadków Jasełka połączone z występem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Piękna sceneria oraz śpiew kolęd  i pastorałek wprowadziły wszystkich zgromadzonych w poświąteczny nastrój. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w postacie związane z  narodzinami Pana Jezusa, prezentowały swoje umiejętności recytatorskie  i wokalne. Był więc Józef i Maryja, aniołkowie, pastuszkowie, Królowie oraz dzieci. Rodzice i dziadkowie nie kryli wzruszenia i dumy z własnych pociech. Po przedstawieniu dzieci z rodzicami i dziadkami rozeszli się do swoich sal, gdzie wnuki wręczyli swoim dziadkom prezenty. Na koniec na wszystkich czekał  słodki poczęstunek przygotowany przez nasze niezawodne mamy.

     

       18 lutego 2020r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych pojechały na wycieczkę do Kielc do Exbudu na przedstawienie pt. „SHREK – BAŚŃ O TOLERANCJI”.  Bajka ukazała jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra, pokazano dzieciom, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi. Morał przedstawienia był taki, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja i tolerancja jest kluczem do szczęścia.

               20 lutego 2020r. w naszej szkole odbył się koncert Filharmonii Świętokrzyskiej. Tym razem mieliśmy okazję posłuchać muzyki swingowej. Artyści zapoznali uczniów z nowym instrumentem jakim jest puzon. Szczęśliwi wybrańcy otrzymali możliwość zagrania na puzonie dla dzieci. Koncert upłynął w miłej atmosferze.