Grupa I

GRUPA I ŻABKI

Grupa I „Żabki” liczy dziesięcioro dzieci w wieku od 2,5 do 4 lat. Są to: Kasia, Natalka, Roksanka, Amelka, Maja, Gabryś, Nikodem, Bartuś, Dominik i Jakub.

Wychowawcą grupy jest Małgorzata Skrzeczowska.

Przedszkolaki uczą się zasad funkcjonowania w grupie przedszkolnej, koleżeństwa, współpracy, samodzielności, rozwijają swoją pamięć i mowę, ćwiczą motorykę małą i dużą, poznają najbliższe otoczenie społeczno-przyrodnicze. Wspólnie opracowały Kodeks Przedszkolaka i zobowiązały się go przestrzegać.

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 września zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

Dnia 21 września grupa I obchodziła Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci otrzymały pamiątkowe opaski ze znakiem żabki. Oprócz życzeń czekały na nich wesołe gry i zabawy.

 

Dnia 30 września w grupie I obchodzony był Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i zaśpiewały „Sto lat!”. Ponadto chłopcy rywalizowali w turnieju zagadek, w którym nagrodą był Medal Superchłopaka. Każdemu z chłopców udało się zdobyć to zaszczytne odznaczenie. Potem wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach, śpiewach i tańcach.

Jesienne wyprawy młodych przyrodników

Przedszkolaki z grupy I chętnie uczestniczą w spacerach i wycieczkach, nie tylko w pobliżu przedszkola, ale również  do lasu i na łąkę. Takie wyprawy są doskonałą okazją do obserwowania przyrody. Dzieci wiedzą, że dobry obserwator przyrody powinien mieć zawsze oczy i uszy otwarte. Kierując się tą zasadą, przedszkolaki rozpoznawały oznaki jesieni w przyrodzie, obserwowały ptaki i owady, a także uczyły się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące. Ze swoich wypraw wracały z bukietami kolorowych liści oraz grzybami do kącika przyrody.

Pierwsze doświadczenia drogą do wiedzy 

Przedszkolaki z grupy I chętnie obserwują różnorodne procesy i zjawiska. Ostatnio ich zainteresowanie wzbudziły mąka i woda. Dzieci badały właściwości tych substancji. Wykonywały rysunki z mąki, przesiewały ją, próbowały zagnieść ciasto i wałkowały je. Ponadto przygotowały „wypieki” z masy solnej. Poznały właściwości wody, uczyły się wlewać ją do naczyń o różnych kształtach i wielkościach, określały cechy wody i jej funkcję w przyrodzie. Tym doświadczeniom towarzyszyły radość i zabawa.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Przedszkolaki z grupy I z radością przyłączyły się do tego światowego  święta. W tym dniu wszyscy ubrali się na żółto, ponieważ ta barwa jest symbolem życzliwości. Wszyscy okazywali sobie życzliwość, sympatię i uprzejmość. Dzięki „Poczcie życzliwości” każdy losował karteczkę, na której były napisane życzliwe słowa i pozdrowienia. Na koniec przedszkolaki wykonały własne medale życzliwości z wybraną przez siebie „emotką”.

 

Dzień misia 

Miś,

misiowi,

z misiem,

misia,

jego święto mamy dzisiaj!

I ja wiele misiów mam

oraz różne misie znam.

Bure – żółte,

duże – małe,

te tchórzliwe

i te śmiałe.

W kamizelce,

w kapeluszu,

z parą wielce

śmiesznych uszu.

Tak też, przypomina mi się,

jakie cechy mają misie.

Jedno łączy misi ród,

wszystkie misie lubią miód!

Anna Sowińska

Grupa I przyłączyła się do obchodów Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci rozwiązywały zagadki związane z misiami, rozpoznawały misie-bohaterów bajek, słuchały piosenek o tych maskotkach. Poszukiwały w sali ukrytych misiów, opowiadały o własnych zabawkach. Każde dziecko wykonało medal z misiem oraz pracę plastyczną. Na koniec przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Chory miś”. Ten dzień był bardzo radosny.

Spotkanie z teatrem

 

“Kolorowy śnieg” Ludwik Jerzy Kern

Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze.
Albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.

Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
Biały, bielutki, miękki, mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg.

 

Dnia 4 grudnia 2020 roku przedszkolaki z grupy I wzięły udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. To spotkanie z teatrem było nietypowe. Ponieważ z powodu pandemii nie można odwiedzać placówek kulturalnych, teatr odwiedził nas w naszym przedszkolu. Dzieci obejrzały transmitowane przez Internet przedstawienie zatytułowane „Piosenki na zimę”. Artyści zaprezentowali poezję i piosenki o tematyce zimowej wplecione w świąteczną fabułę. Na scenie pojawiły się postacie Śnieżynek, Bałwanka i Św. Mikołaja. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu przeżyć i wprowadziło je w okres radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Mikołajki

 

Pędzą sanie, dzwonki dzwonią,

Płatki śniegu z wichrem gonią,

A Mikołaj uśmiechnięty

W worku wiezie nam prezenty…

 

Dnia 7 grudnia 2020 roku nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Na ten dzień przedszkolaki czekały od dawna i z radością się do niego przygotowywały. Napisały list do Mikołaja z prośbami o wymarzone prezenty, uczyły się piosenek o Świętym, a przede wszystkim – starały się być grzeczne. W tym długo oczekiwanym dniu w naszej grupie panowała uroczysta atmosfera, a prezenty sprawiły dzieciom dużo radości.

Święta tuż-tuż

***

Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie,
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynie
kolęda na okarynie:
Lulajże, Jezuniu…

Konstanty Ildefons Gałczyński

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w grupie pierwszej rozpoczęły się już po mikołajkach. Dzieci uczyły się znanych kolęd, przygotowywały ozdoby choinkowe, ubrały choinkę, a uwieńczeniem tych starań był koncert kolęd wykonany dnia 23 grudnia 2020 roku wraz z pozostałymi grupami naszego przedszkola. Te działania wprowadziły wszystkich w świąteczną radość i magię.

 

W czasie ferii zimowych przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” poświęconemu tematyce ekologicznej. Jego celem jest edukacja  proekologiczna i zachęcanie najmłodszych do ruchu . W czasie zajęć przedszkolaki uczyły się jak dbać o przyrodę, zdrowo się odżywiać czy segregować śmieci.

Z zimą za pan brat.

Korzystając z okazji, że Pani Zima obdarowała nas dużą ilością śniegu, dzieci uczestniczące w zajęciach w czasie ferii  wybrały się na przedszkolny plac zabaw. Przedszkolaki całkowicie oddały się zimowej zabawie. Wreszcie można poszaleć, rzucać się śnieżkami, chodzić po śladach czy robić aniołki na śniegu. Mróz nikomu nie przeszkadzał, a do przedszkola wróciliśmy z szerokimi uśmiechami.