Grupa I2020/2021

GRUPA I ŻABKI

Grupa I „Żabki” liczy dziesięcioro dzieci w wieku od 2,5 do 4 lat. Są to: Kasia, Natalka, Roksanka, Amelka, Maja, Gabryś, Nikodem, Bartuś, Dominik i Jakub.

Wychowawcą grupy jest Małgorzata Skrzeczowska.

Przedszkolaki uczą się zasad funkcjonowania w grupie przedszkolnej, koleżeństwa, współpracy, samodzielności, rozwijają swoją pamięć i mowę, ćwiczą motorykę małą i dużą, poznają najbliższe otoczenie społeczno-przyrodnicze. Wspólnie opracowały Kodeks Przedszkolaka i zobowiązały się go przestrzegać.

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 września zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”

Dnia 21 września grupa I obchodziła Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci otrzymały pamiątkowe opaski ze znakiem żabki. Oprócz życzeń czekały na nich wesołe gry i zabawy.

 

Dnia 30 września w grupie I obchodzony był Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i zaśpiewały „Sto lat!”. Ponadto chłopcy rywalizowali w turnieju zagadek, w którym nagrodą był Medal Superchłopaka. Każdemu z chłopców udało się zdobyć to zaszczytne odznaczenie. Potem wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach, śpiewach i tańcach.

Jesienne wyprawy młodych przyrodników

Przedszkolaki z grupy I chętnie uczestniczą w spacerach i wycieczkach, nie tylko w pobliżu przedszkola, ale również  do lasu i na łąkę. Takie wyprawy są doskonałą okazją do obserwowania przyrody. Dzieci wiedzą, że dobry obserwator przyrody powinien mieć zawsze oczy i uszy otwarte. Kierując się tą zasadą, przedszkolaki rozpoznawały oznaki jesieni w przyrodzie, obserwowały ptaki i owady, a także uczyły się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące. Ze swoich wypraw wracały z bukietami kolorowych liści oraz grzybami do kącika przyrody.

Pierwsze doświadczenia drogą do wiedzy 

Przedszkolaki z grupy I chętnie obserwują różnorodne procesy i zjawiska. Ostatnio ich zainteresowanie wzbudziły mąka i woda. Dzieci badały właściwości tych substancji. Wykonywały rysunki z mąki, przesiewały ją, próbowały zagnieść ciasto i wałkowały je. Ponadto przygotowały „wypieki” z masy solnej. Poznały właściwości wody, uczyły się wlewać ją do naczyń o różnych kształtach i wielkościach, określały cechy wody i jej funkcję w przyrodzie. Tym doświadczeniom towarzyszyły radość i zabawa.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Przedszkolaki z grupy I z radością przyłączyły się do tego światowego  święta. W tym dniu wszyscy ubrali się na żółto, ponieważ ta barwa jest symbolem życzliwości. Wszyscy okazywali sobie życzliwość, sympatię i uprzejmość. Dzięki „Poczcie życzliwości” każdy losował karteczkę, na której były napisane życzliwe słowa i pozdrowienia. Na koniec przedszkolaki wykonały własne medale życzliwości z wybraną przez siebie „emotką”.

 

Dzień misia 

Miś,

misiowi,

z misiem,

misia,

jego święto mamy dzisiaj!

I ja wiele misiów mam

oraz różne misie znam.

Bure – żółte,

duże – małe,

te tchórzliwe

i te śmiałe.

W kamizelce,

w kapeluszu,

z parą wielce

śmiesznych uszu.

Tak też, przypomina mi się,

jakie cechy mają misie.

Jedno łączy misi ród,

wszystkie misie lubią miód!

Anna Sowińska

Grupa I przyłączyła się do obchodów Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci rozwiązywały zagadki związane z misiami, rozpoznawały misie-bohaterów bajek, słuchały piosenek o tych maskotkach. Poszukiwały w sali ukrytych misiów, opowiadały o własnych zabawkach. Każde dziecko wykonało medal z misiem oraz pracę plastyczną. Na koniec przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Chory miś”. Ten dzień był bardzo radosny.

Spotkanie z teatrem

 

„Kolorowy śnieg” Ludwik Jerzy Kern

Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.

Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze.
Albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.

Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
Biały, bielutki, miękki, mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg.

 

Dnia 4 grudnia 2020 roku przedszkolaki z grupy I wzięły udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. To spotkanie z teatrem było nietypowe. Ponieważ z powodu pandemii nie można odwiedzać placówek kulturalnych, teatr odwiedził nas w naszym przedszkolu. Dzieci obejrzały transmitowane przez Internet przedstawienie zatytułowane „Piosenki na zimę”. Artyści zaprezentowali poezję i piosenki o tematyce zimowej wplecione w świąteczną fabułę. Na scenie pojawiły się postacie Śnieżynek, Bałwanka i Św. Mikołaja. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu przeżyć i wprowadziło je w okres radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Mikołajki

 

Pędzą sanie, dzwonki dzwonią,

Płatki śniegu z wichrem gonią,

A Mikołaj uśmiechnięty

W worku wiezie nam prezenty…

 

Dnia 7 grudnia 2020 roku nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Na ten dzień przedszkolaki czekały od dawna i z radością się do niego przygotowywały. Napisały list do Mikołaja z prośbami o wymarzone prezenty, uczyły się piosenek o Świętym, a przede wszystkim – starały się być grzeczne. W tym długo oczekiwanym dniu w naszej grupie panowała uroczysta atmosfera, a prezenty sprawiły dzieciom dużo radości.

Święta tuż-tuż

***

Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie,
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynie
kolęda na okarynie:
Lulajże, Jezuniu…

Konstanty Ildefons Gałczyński

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w grupie pierwszej rozpoczęły się już po mikołajkach. Dzieci uczyły się znanych kolęd, przygotowywały ozdoby choinkowe, ubrały choinkę, a uwieńczeniem tych starań był koncert kolęd wykonany dnia 23 grudnia 2020 roku wraz z pozostałymi grupami naszego przedszkola. Te działania wprowadziły wszystkich w świąteczną radość i magię.

 

W czasie ferii zimowych przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” poświęconemu tematyce ekologicznej. Jego celem jest edukacja  proekologiczna i zachęcanie najmłodszych do ruchu . W czasie zajęć przedszkolaki uczyły się jak dbać o przyrodę, zdrowo się odżywiać czy segregować śmieci.

Z zimą za pan brat.

Korzystając z okazji, że Pani Zima obdarowała nas dużą ilością śniegu, dzieci uczestniczące w zajęciach w czasie ferii  wybrały się na przedszkolny plac zabaw. Przedszkolaki całkowicie oddały się zimowej zabawie. Wreszcie można poszaleć, rzucać się śnieżkami, chodzić po śladach czy robić aniołki na śniegu. Mróz nikomu nie przeszkadzał, a do przedszkola wróciliśmy z szerokimi uśmiechami.

Dzień Kubusia Puchatka

 Czy w grupie pierwszej jest ktoś, kto nie zna Kubusia Puchatka? Nie ma. Bo najsłynniejszego wielbiciela miodku znają wszyscy – mali, więksi i całkiem dorośli. W książce o nim każdy znajdzie jakąś złotą myśl:

  • Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.
  • – Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek?

– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:

– To mój ulubiony dzień.

  • Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.
  • – Puchatku?

– Tak, Prosiaczku?

– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

  • Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zmieniłem zamiar.

Dnia 18 stycznia grupa I obchodziła Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji dzieci z zainteresowaniem wysłuchały audiobooka pt. „Kubuś Puchatek i rozbrykany tygrys” oraz „Kubuś Puchatek i miodowe drzewo”. Przedszkolaki układały puzzle o Kubusiu Puchatku, kolorowały sylwetkę misia oraz wykonały karnawałowe maski z podobizną Puchatka.

Bal karnawałowy

 

W karnawale, w karnawale

zawsze idziemy na bale.

Każde dziecko duże małe,

lubi bale w karnawale.

Można zmienić się w królewnę,

w królewicza można też,

są cyganki, wróżki, żabki,

jest i batman, jest i jeż…

 

Dnia 20 stycznia w grupie I odbył się bal karnawałowy. Jak przyznały dzieci, dzień ten był długo przez nie wyczekiwany. Przedszkolaki przeobraziły się w różne postacie: pszczółki, wróżki, żabki, kotki, policjantów, strażaków. Dzieci tańczyły przy muzyce tanecznej i dziecięcej, bawiły się razem, w parach i indywidualnie. Ten dzień będą długo wspominać.

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Niech nam Babcia z Dziadziuniem tak długo żyją,

póki mucha i komar morza nie wypiją.

A ty, mucho, ty, komarze, pijcie morze powoli,

niech się Babcia z Dziadziuniem nażyją do woli.

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to ważne święta nie tylko dla seniorów, ale i dla wszystkich wnuków. Przygotowania do tych świąt w grupie I rozpoczęły się tuż po feriach. Dzieci wypowiadały się na temat babć i dziadków, uczyły się piosenki i wierszyka, przygotowywały laurki i upominki.

Dnia 22 stycznia przedszkolaki z grupy I oficjalnie obchodziły Dzień Babci i Dzień Dziadka. Niestety, nie mogliśmy zaprosić naszych babć i dziadków do przedszkola, ale nagraliśmy dla nich wierszyk i piosenkę.

 

 

 

Zimowe wyprawy młodych przyrodników

Przedszkolaki z grupy I z zainteresowaniem obserwują przyrodę w różnych porach roku. Również zimą chętnie uczestniczą w spacerach i obserwacjach przyrodniczych. Dzieci poznają, czym jest mróz, odwilż, zamarzanie wody, szron i szadź. Wiedzą, że śnieg, choć biały, jest brudny. Potrafią opisać zimową pogodę. Wiedzą, jak zwierzęta radzą sobie w tym trudnym czasie i jak ważna dla nich jest pomoc człowieka. Dzieci chętnie dokarmiają ptaki w przedszkolnym ogródku.

 

KTO PAMIĘTA O ZWIERZĘTACH

Leśnik sarnom wyniósł siano
i sól do solniczki,
a wiewiórka chowa w dziupli
swoje smakołyczki.

Lis futerko kupił nowe,
wróble zaś zmieniły piórka.
W sen zapadły jeże, żaby,
śpi już nawet mała pszczółka.

Cisza w lesie coraz głębsza,
pochowały się zwierzęta.
Co też zimą będą jadły?
Czy też o nich ktoś pamięta?

Pan leśniczy dba o sarny
w swej leśnej zagrodzie.
My o ptaki dbać musimy,
lecz w naszym ogrodzie.

 

 

Walentynki

W Dniu Świętego Walentego
masz życzenia z serca mego!
Od początku znajomości
w moim sercu stale gościsz.
I zostaniesz tam do końca,
bo to rzecz nieustająca!

Dnia 15 lutego grupa pierwsza świętowała Walentynki. W tym dniu, jak codziennie, dzieci wykazały się serdecznością i życzliwością. Przygotowały sobie nawzajem kolorowe walentynki jako wyraz sympatii i przyjaźni. Przedszkolaki dowiedziały się również, że patron zakochanych, św. Walenty jest postacią historyczną i zasłynął tym, że wbrew zakazowi cesarza udzielał ślubów zakochanym.

 

DZIEŃ KOBIET

Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
Koło przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!

 

Dnia 8 marca grupa I świętowała Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie dzieci odświętnie się ubrały, a chłopcy wręczyli dziewczynkom upominki i złożyli życzenia. To był miły dzień… Kolejny już za rok.

 

TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA 2021

Tydzień Kultury Języka to obchodzona już po raz dwudziesty dziewiąty akcja mająca na celu uczestnictwo w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Kultura języka to umiejętność poprawnego i sprawnego mówienia i pisania. Zdolność tę należy rozwijać już od najmłodszych lat, dlatego w dniach 15-19 marca 2021 w grupie I obchodzony był Tydzień Kultury Języka.

W pierwszym dniu dzieci słuchały baśni różnych narodów i oglądały ich filmowe adaptacje. Dzień drugi upłynął na teatralnych improwizacjach, podczas których dzieci bawiły się zarówno w teatrzyk pacynkowy, jak i  w teatr żywego planu. W trzecim dniu przedszkolaki słuchały poezji dla najmłodszych autorstwa Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzień czwarty wypełniły zabawy logopedyczne i „wierszyki na giętkie języki”. W piątym dniu natomiast dzieci poznały rymowanki, zagadki i zabawy paluszkowe.

W wyniku przeprowadzonych działań dzieci rozwinęły swoje słownictwo, wzbogaciły wiedzę o literaturze dla najmłodszych czytelników oraz rozwinęły swoje zainteresowania teatralne.

 

W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ…

PRZEBUDZENIE WIOSNY

Obudziła się dziś Wiosna,
Uśmiechnięta i radosna
.
Rozejrzała się dokoła
– Ojej!! Na wstawanie pora!

Czas obudzić mą przyrodę,
Niech nie wieje wietrzyk chłodem
,
Promień słońca niech ogrzewa
Trawę, kwiaty, krzewy, drzewa
.

Niech otworzą się już pąki,
Niech śpiewają już skowronki
,
Pszczoły zaczną swoją pacę
,
Ja już na świat ciepło patrzę
.

Przedszkolaki z grupy I z utęsknieniem wypatrywały wiosny. Szukały jej podczas drogi do przedszkola oraz spacerów. Wreszcie przyszła – wytęskniona, upragniona i długo oczekiwana. Dnia 22 marca dzieci powitały wiosnę w przedszkolnym ogrodzie. Oprócz tego bawiły się w przedszkolu w wiosenne zabawy, a także tańczyły i śpiewały piosenki o wiosennej tematyce.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem i ich nadziei na lepsze życie jest kolor niebieski. Przedszkolaki z grupy I włączyły się do akcji wsparcia dla osób z autyzmem poprzez założenie niebieskich ubrań i wykonanie symbolicznych fotografii.

 

WIELKANOC

Pisanki, pisanki, jajka malowane,

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

Na nich malowane bajki pisankowe.

Przedszkolaki z grupy I z radością oczekiwały na Święta Wielkanocne, które są czasem rodzinnego ciepła i miłości. Poznawały świąteczne tradycje i obrzędy, m.in. tradycję święcenia palm i pokarmów, malowania pisanek, śniadania wielkanocnego, śmigusa-dyngusa oraz symbolikę potraw. Dzieci przygotowały w przedszkolu własne koszyczki wielkanocne, które stały się ozdobą świątecznego stołu.

Razem dla Piotrka

Grupa I włączyła się do akcji pomocy naszemu uczniowi, Piotrkowi Turkowi. Aby zrozumieć, jak ważne jest pomaganie, dzieci w formie gier i zabaw udzielały pomocy innym i same z niej korzystały. Przekonały się, że pomaganie innym jest przyjemne i daje dużo radości.   Przedszkolaki przygotowały dla Piotrka plakat, którego zadaniem jest wsparcie kolegi w walce z chorobą.

Dzień Ziemi

Ziemio,

Nie chcemy, abyś była zniszczona,

Chcemy, żebyś była cała zielona,

Więc przysięgę Ci składamy,

Że zniszczyć Ciebie nie damy!

 

Dnia 22 kwietnia grupa I świętowała Dzień Ziemi. Dzieci wypowiadały się na temat, czym dla nich jest Ziemia i dlaczego należy o nią dbać. Przedszkolaki poznały zasady ochrony przyrody oraz wykonały plakat o tematyce ekologicznej.

Święta majowe

Ja jestem Polką, a ty Polakiem,

Polska jest naszą ojczyzną.

Kraj taki piękny od Tatr aż po Bałtyk

Nad Wisłą rzeką błękitną…

Początek maja to pasmo świąt patriotycznych: Święto Pracy, Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto 3 Maja. Przedszkolaki od najmłodszych lat są uczone patriotyzmu i szacunku dla symboli narodowych. W związku z tym dzieci nauczyły się patriotycznej piosenki oraz wykonały biało-czerwone chorągiewki.

 

 

 

Czyściochowe Przedszkole

Przedszkolaki z grupy I uczestniczą w realizacji projektu edukacyjnego Czyściochowe Przedszkole. Dzieci poprzez doświadczenia, gry, zabawy, piosenki i filmiki edukacyjne poznają zasady higieny i zdrowego stylu życia. Realizują następujące bloki tematyczne:

I – Higiena jamy ustnej oraz nosa,

II – Mycie rąk oraz korzystanie z toalety,

III – Kąpiel, mycie ciała i włosów oraz ochrona i pielęgnacja skóry.

Przedszkolaki poznały mieszkańców Czyściochowa, którymi są: królik Higienek, jelonek Gładzio, lisica Rudka, świnka Zakatarzynka, piesek Łapson, kot Pupik i jego siostra Pupilka. Dzieci chętnie śledzą przygody bohaterów. Przygotowały również plakat konkursowy.

WIOSENNE WYPRAWY MŁODYCH PRZYRODNIKÓW

Wiosenna łąka

Wiosenna łąka w promieniach słońca,

Cała zielona jest i kwitnąca.

Pszczoły, motyle nad nią fruwają,

A w trawie świerszcze koncerty grają.

 

Przedszkolaki z grupy I chętnie obserwują przyrodę w różnych porach roku. Szczególnie bogata i różnorodna jest ona wiosną. Podczas codziennych wypraw dzieci podziwiały pachnącą, kwitnącą łąkę, słuchały szumu lasu i koncertu koników polnych, oglądały ślimaki i bociany. Świat wiosną jest taki piękny!

 

DZIEŃ RODZINY

Mamusiu, Ty moja,

Mam kwiatki dla Ciebie.

Jesteś mi potrzebna

Jak słońce na niebie.

 

Kiedy Tata skończy pracę,

Wybierzemy się na spacer.

Będzie miło i ciekawie,

Dzień nam minie na zabawie…

 

– tymi słowami piosenek przedszkolaki uczciły Dzień Rodziny. Dzieci prezentowały zdjęcia swoich rodzin, opowiadały o zainteresowaniach swoich rodziców oraz o tym, jak spędzają z nimi czas wolny. Przedszkolaki przygotowały dla swoich rodziców pamiątkowe upominki, które sprawiły wszystkim dużo radości.

 

 

DZIEŃ DZIECKA

Pierwszy czerwca – dzień radosny,

Kwitną kwiaty, słońce świeci.

W dniu tak pięknym i wspaniałym

Życzę Wam sercem całym

Moc uśmiechu i radości,

Zdrowia, szczęścia, pomyślności…

 

Na ten dzień wszystkie dzieci czekały cały rok. Był on uroczysty i wyjątkowy. Najpierw dzieci wysłuchały bajki czytanej przez pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, potem uczestniczyły w konkursach i zabawach, a na końcu zjadły pyszny tort przygotowany przez jedną z mam. To był bardzo radosny dzień.

 

 

JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI

Dnia 21 czerwca Przedszkolaki z grupy I wzięły udział w challenge’u na rzecz osób z autyzmem, którego celem jest poszerzenie wiedzy i świadomości na temat autyzmu oraz przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. W  tym dniu dzieci ubrały się na niebiesko, założyły opaski z niebieskimi motylami i wykonały wspólną fotografię.

 

WYCIECZKA DO BCK

Wesoła biblioteka

Pełno książek w bibliotece,

A w tych książkach same hece.

Są nowele i bajeczki,

Każda książka z innej beczki.

Wiersze, proza i powieści,

Tyle tego tam się mieści.

Każdy znajdzie coś dla siebie,

Są tragedie i komedie.

Każda książka coś ma w sobie,

Chętnie autor to opowie.

A i wierszy jest niemało

Więc przeczytaj sobie śmiało.

 

Dnia 23 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. Dzieci dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza, obejrzały zasoby biblioteki, słuchały czytanych przez Panie Bibliotekarki opowiadań i wierszy dla najmłodszych słuchaczy. Miały również okazję oglądać wybrane przez siebie książki. Biblioteka spodobała się dzieciom, które zadeklarowały, że chętnie wrócą tu z rodzicami.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Hej-ho! Wakacje już blisko!

 

Hej-ho! Wakacje już blisko!

Czas śmignął galopem, w skok.

W teczkach, zeszytach, tornistrach

Niesiemy ten szkolny rok.

Co z niego w głowach zostało?

A w oczach? A w sercach, co?

Chyba niemało… niemało…

Lato nas wzywa: hej-ho!

Dnia 25 czerwca przedszkolaki wzięły udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2020/2021. Dzieci zaśpiewały piosenkę o wakacjach, zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, a także otrzymały pamiątkowe dyplomy, które wręczyli im Pan i Pani Dyrektor. Ten rok upłynął wszystkim bardzo szybko, w miłej atmosferze. Dzieci zawarły nowe znajomości i przyjaźnie.