Grupa II

GRUPA II

BIEDRONKI

 

    Grupa II

liczy dziesięcioro przedszkolaków w wieku od 2,5 do 4 lat. Należą do niej:  Jaś, Magda, Weronika, Michał, Bartoszek, Natalka, Kuba, Bartuś, Tosia i Ania.

Wychowawcą grupy jest Małgorzata Skrzeczowska.

Przedszkolaki z radością uczęszczają do przedszkola, gdzie uczą się samoobsługi, współpracy i współdziałania, nawiązują relacje rówieśnicze. Poznają zasady funkcjonowania w grupie, rozwijają motorykę małą i dużą, poszerzają zakres swojego słownictwa, poznają środowisko społeczno-przyrodnicze. A wszystko to odbywa się poprzez zabawę, gdyż zgodnie ze słowami piosenki, ta forma aktywności jest dla nich najbardziej korzystna:

Jestem małym przedszkolakiem,

Ale dużo już potrafię.

Ja się uczę przez zabawę,

Bo w zabawie jest ciekawie…

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

Przedszkolaki dziś świętują,

Życzenia od pań przyjmują.

Będą tańce i zabawy,

Może trochę lemoniady.

Malowanie i skakanie,

Upominków odbieranie.

Więc świętujcie dziś, dzieciaki,

Bo z Was dzielne przedszkolaki!

 

Dnia 20 września grupa II obchodziła Święto Przedszkolaka. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. Panowała uroczysta atmosfera, której dopełniły zabawy i śpiewy oraz słodkie upominki. Każde dziecko otrzymało odznakę superprzedszkolaka.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września grupa II świętowała Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali życzenia i upominki. Dziewczynki z paniami zaśpiewały gromkie „Sto lat!”. W zamian za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, każdy chłopiec otrzymał medal superchłopaka.

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dnia 5 października w naszym przedszkolu gościł teatrzyk z Krakowa. W tym interaktywnym spotkaniu z bajką dzieci miały możliwość podziwiania gry aktorskiej oraz oglądania bajek na ekranie. Przedszkolaki poznały bohaterów przeróżnych baśni i bajek, takich jak: „Królowa śniegu”, „Pocahontas”, „Sindbad”. Spektakl dostarczył dzieciom dużo radości.

 

SPOTKANIE Z POLICJĄ

Dnia 6 października nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Policji. Funkcjonariusze uczyli dzieci zasad prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki dowiedziały się, na jakim świetle przechodzimy przez ulicę, w jakich miejscach możemy przejść na drugą stronę jezdni oraz poznały najważniejsze znaki drogowe. Nauczyły się też piosenki o ruchu drogowym.

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dnia 13 października przedszkolaki z grupy II wzięły udział w akademii z okazji Dnia Nauczyciela. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane i w uroczystym nastroju obejrzały przedstawienie w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów. Po akademii przedszkolaki złożyły swoim paniom życzenia.

 

ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Przedszkolaki z grupy II często spędzają czas na świeżym powietrzu. Dzieci lubią korzystać z placu zabaw, siłowni, często bawią się w piaskownicy. Chętnie biegają, bawią się piłką, puszczają bańki mydlane, a ostatnio zbierają kolorowe liście i inne dary jesieni. Takim zabawom często towarzyszą obserwacje przyrodnicze.

 

WYCIECZKA DO ZOO 

Dnia 18 października przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego „Leśne Zacisze” w Lisowie. Dzieci miały okazję zaobserwować wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Zobaczyły m.in.: zebry, papugi, żółwie, wielbłądy, kangury, lamy i inne. Jednak największe emocje wzbudził lew, którego groźne ryki były słyszalne z daleka. Przy bliższym spotkaniu król zwierząt okazał się łagodny i chętnie pozował do zdjęć. Przedszkolaki spożyły posiłek w plenerze, a także bawiły się na placu zabaw oraz obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Zmęczone, ale pełne wrażeń, wróciły do przedszkola.

 

JESIENNE INSPIRACJE

Jesienne spacery obfitują w różne skarby i zdobycze. Dzieci wracają z nich z pełnymi dłońmi i kieszeniami. Przynoszą kolorowe liście, korale jarzębiny, żołędzie, szyszki, orzechy. Z tych skarbów można nie tylko urządzić kącik przyrody, ale również wykonać różnorodne prace plastyczne.

 

ZWIEDZAMY NASZĄ OKOLICĘ

Przedszkolaki z grupy II chętnie wybierają się na spacery po najbliższej okolicy. W tym czasie nie tylko uczą się obserwować przyrodę, ale również rozpoznają dźwięki otoczenia, rozpoznają typy pojazdów, poznają znaki drogowe i budynki użyteczności publicznej. Uczą się bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada, w przeddzień 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedszkolaki z grupy II odśpiewały ze swoimi paniami Hymn Polski oraz wykonały flagi Polski. Dzieci obejrzały również filmik edukacyjny dotyczący symboli narodowych. Mali patrioci w uroczysty sposób uczcili ten ważny dla każdego Polaka dzień.

 

URODZINY NASZYCH BIEDRONECZEK

Nieodzowną częścią przedszkolnego życia są urodziny – ważny dzień w życiu każdego przedszkolaka. Od początku roku szkolnego urodziny obchodziliśmy już czterokrotnie. Głośne „Sto lat!” śpiewaliśmy dla Tosi, Bartusia, Ani i Weroniczki. W tych dniach było miło, wesoło i słodko. Dzieci bawiły się, tańczyły, składały życzenia oraz spożywały słodkie upominki. A jubilaci otrzymali upominki – świnki-skarbonki do gromadzenia oszczędności.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA 

Dnia 19 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Stworzył on okazję do poznania przez dzieci swoich praw. Okazało się, że dzieciom przysługują liczne prawa, m.in. prawo do miłości, do wychowania w rodzinie, do nauki, opieki medycznej, do zabawy, wypoczynku, a nawet… do tajemnicy.                        Prawa dziecka, jego radość i uśmiech są bardzo ważne, gdyż, jak mówił Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Dnia 22 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu wyjaśniliśmy sobie, czym jest życzliwość i pozdrowienia, przypomnieliśmy sobie magiczne słowa, stwarzaliśmy liczne okazje do okazywania życzliwości i serdeczności innym. Wykonaliśmy również słoneczka wyrażające pozytywne emocje – radość, uśmiech, optymizm.

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

W Pacanowie kozy kują,

Więc koziołek, mądra głowa,

Błąka się po całym świecie,

Aby dojść do Pacanowa.

 

Dnia 22 listopada w naszym przedszkolu gościł teatrzyk. Artyści zaprezentowali na scenie przygody Koziołka Matołka, przypomnieli przysłowia, w których występuje słowo „koza”, utrwalili tytuły dzieł Kornela Makuszyńskiego. Do gry aktorskiej zostały włączone nasze dzieci, które osobiście „podkuwały” koziołka.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Przez całą zimę słodko śpi, a słodko, dlatego, że miód mu się śni…

Jest taki niedźwiedzi ród, który bardzo lubi miód?…

 

Dnia 25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia. W tym dniu dzieci zgadywały zagadki związane z misiami, tańczyły, śpiewały i bawiły się. Przedszkolaki przygotowały techniką  origami papierowe misie, opowiadały o bajkach, w których występują niedźwiadki, a na koniec otrzymały słodkie upominki.

 

ANDRZEJKOWY WIECZÓR WRÓŻB

We wtorek, 30 listopada urządziliśmy andrzejkowy wieczór wróżb. Przy blasku świec i kolorowych światełkach dzieci wróżyły sobie, aby poznać najbliższą przyszłość. Rzucały kostką, by dowiedzieć się, jakie prezenty otrzymają na mikołajki, losowały obrazki z zawodami, które, być może będą wykonywać w przyszłości, ustawiały buty, by przekonać się, kto pierwszy… (?) Ten magiczny wieczór uzupełniły zabawy i tańce, a także słodki poczęstunek.

 

KONCERT FILHARMONII 

Dnia 30 listopada przedszkolaki z grupy Biedronek po raz pierwszy uczestniczyły w koncercie w wykonaniu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Muzycy zaprezentowali utwory o treści patriotycznej. Przedszkolaki miały okazję posłuchać poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego oraz pieśni patriotycznych, m.in. „Przybyli ułani”, „Hej, hej, Komendancie”, „Ułani, ułani”. Dzieci poznały elementy biografii Fryderyka Chopina i Michała Kleofasa Ogińskiego oraz budowę i zasadę działania instrumentu dętego o nazwie fagot. Słuchacze dowiedzieli się, jakie są polskie tańce narodowe – polonez, oberek, kujawiak i zatańczyli jeden z nich. Koncert bardzo podobał się dzieciom, które nagrodziły artystów brawami.

    MIKOŁAJKI

 

Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem,

Bo gdzieś zgubi saneczki w tę mroźną pogodę.

Hu, hu, ha, tra, la, la, co to za Mikołaj?

Hu, hu, ha, tra, la, la, co to za Mikołaj?

 Na dzień 6 grudnia przedszkolaki z grupy Biedronek czekały przez cały rok. Uczyły się piosenek, były grzeczne i koleżeńskie,  słuchały pani i rodziców, a wszystko po to, by nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku Święty Mikołaj przyjechał samochodem, bo nie było śniegu do jazdy saniami. Przywiózł ze sobą mnóstwo prezentów. Dzieci zaśpiewały mu piosenki i wyrecytowały wierszyki, za które otrzymały paczki pełne słodkich upominków, a na koniec zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci małych Biedroneczek.

 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 14 grudnia przedszkolaki z grupy I i II przeżywały ważną uroczystość pasowania na przedszkolaka. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane i w uroczystych nastrojach zaprezentowały swoje umiejętności – pięknie śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki, czym udowodniły, że zasługują na miano pełnoprawnych przedszkolaków. Po części artystycznej i uroczystym przyrzeczeniu dzieci poprosiły Panią Dyrektor o pasowanie. Następnie przedszkolaki wykonały pamiątkowe zdjęcia, po czym otrzymały upominki.

 

KOLĘDOWANIE

Gdy w pokoju wyrośnie choinka,

Łańcuszkami, bombkami zaświeci,

To znaczy, że już święta

Że już blisko kolęda,

Że Mikołaj przyjedzie do dzieci,

Hej, kolęda, kolęda! 

Dnia 21 grudnia w Przedszkolu Integracyjnym odbyło się uroczyste kolędowanie. Przedszkolaki ubrały się w świąteczne stroje i śpiewały znane kolędy i pastorałki. To wspólne śpiewanie wprowadziło wszystkich w radosny nastrój bliskich już Świąt Bożego Narodzenia.

 

TEATRALNE IMPROWIZACJE

Przedszkolaki z grupy II chętnie uczestniczą w różnych improwizowanych zabawach. Ostatnio bawiły się w teatr. Jest to ulubiona forma aktywności dzieci, ponieważ pozwala odgrywać różne role i wcielać się w różne postaci. Przedszkolaki potrafią wykonać proste kukiełki z łyżeczek, maski, pacynki na paluszki oraz na dłonie. Chętnie wcielają się w postaci z bajek, w dorosłych, potrafią zmieniać głos i operować mimiką oraz  gestem.

SYLWESTROWE ZABAWY

Co Ty dasz nam, Nowy Roku?

Dam Wam cztery pory roku.

Puchem sypnę, dam bałwanki,

Łyżwy, narty, no i …sanki.

Potem w wiosny czas radosny

Dam sasanki i pierwiosnki.

Kiedy już Was zmęczy szkoła,

Wakacyjny czas przywołam.

A gdy w sadach moc kolorów,

Dam pogodę na czas zbiorów.

 

W ostatnich dniach grudnia przedszkolaki rozmawiały o tradycji sylwestrowej i noworocznej. Dzieci zastanawiały się, co im przyniesie Nowy Rok, uczyły się składać życzenia noworoczne, wymieniały sylwestrowe zwyczaje. Zgodnie z tradycją sylwestrową przedszkolaki tańczyły, śpiewały, spożywały łakocie i robiły zdjęcia w fotobudce.

 

SZKOLNE JASEŁKA

Dnia 12 stycznia 2022 r. przedszkolaki  z grupy II wzięły udział w szkolnych jasełkach. Dzieci obejrzały humorystyczno-refleksyjne przedstawienie, w którym pojawili się aniołowie i pasterze, Święta Rodzina i Trzej Królowie oraz król Herod. Fabuła jasełek dotyczyła odwiecznego problemu walki dobra ze złem, z której

zwycięsko wychodzi dobro. Zachwyt wzbudziła również bogata scenografia, rekwizyty, kostiumy oraz atrakcyjna oprawa muzyczna. Większość przedszkolaków mogła podziwiać występy swojego starszego rodzeństwa…

DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

 

Babcia z dziadkiem dziś świętują,

Wszystkie wnuki więc pracują.

Zetrą kurze w każdym kątku,

Przypilnują dziś porządku.

W kuchni błyszczą już talerze,

Wnusia babci bluzkę pierze.

Wnusio już podaje kapcie,

Bardzo kocha swoją babcię.

Dzisiaj wszystkie smutki precz!

Święto Dziadków ważna rzecz!

 

Przedszkolaki z grupy II przygotowały się do święta swoich dziadków. Nauczyły się wierszyka, piosenek oraz przygotowały upominki.

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

W karnawale, w karnawale,

Dookoła wielkie bale,

Gdy orkiestra pięknie gra,

Każdy dobry humor ma.

 

Dnia 8 lutego w przedszkolu odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy. Tego dnia dzieci przebrały się za swoich ulubionych bohaterów: wróżki, syrenki, księżniczki, policjantów czy superbohaterów. Przedszkolaki wzięły udział w tańcach i zabawach, sesji zdjęciowej w fotobudce, a na koniec otrzymały słodki poczęstunek.

 

WALENTYNKI

 

Dziś są walentynki!

Dla chłopca i dziewczynki!

Wszyscy sobie ślą serduszka,

Aj szepnę Ci do uszka,

Już o Tobie wiele wiem

Oraz bardzo lubię Cię.

 

Przedszkolaki z grupy II świętowały walentynki w dniu św. Walentego, 14 lutego. Dzieci przyszły do przedszkola w czerwonych strojach, których uzupełnieniem były opaski z serduszkami. Chłopcy i dziewczynki wykonali walentynkowe kartki i wręczyli je sobie nawzajem, wypowiadając miłe słowa. Na koniec dzieci wykonały sobie zdjęcia w fotobudce i i zjadły słodki poczęstunek.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

Julian Tuwim – „Kotek”

Miauczy kotek: miau!

– Coś ty, kotku, miał?

– Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał (…)

 

Dnia 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Przedszkolaki z grupy II przygotowywały się do tego święta przez kilka dni. Dzieci uczyły się wiersza Juliana Tuwima pt. „Kotek”, robiły kotki z masy solnej oraz z papieru techniką origami. Przedszkolaki opowiadały o swoich pupilach, o ich przyzwyczajeniach i wspólnych zabawach. Uzupełnieniem święta była zabawa i słodki poczęstunek.

 

ZIMOWE INSPIRACJE

 

Hanna Ożogowska – „Jedzie zima”

Jedzie pani Zima na koniku białym,

Spotkały ją dzieci, pięknie powitały:

– Droga pani Zimo, sypnij dużo śniegu,

Żeby nam saneczki nie ustały w biegu.

 

Przedszkolaki z grupy II obserwują przyrodę o każdej porze roku, również zimą.  Wiedzą, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie oraz jak ważne jest pomaganie ptakom w czasie zimy. Swoje spostrzeżenia wyrażają w rozmowach, pracach plastycznych, piosenkach i zabawach ruchowych. Dzieci chętnie kolorują bałwanki, pingwinki, a nawet wspólnie wykonały postać pani Zimy.

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 

Dnia 22.02.2022 r. Pani Asia, która prowadzi zajęcia komputerowe i zajęcia języka angielskiego, przybliżyła przedszkolakom problem bezpieczeństwa w Internecie. Dzieci dowiedziały się, że nie wszystkie strony internetowe i nie wszystkie treści są właściwe dla ich wieku oraz że nie powinny zbyt długo korzystać z laptopa czy smartfona. Korzystniejsze dla nich są gry planszowe i zabawy ruchowe.

Dziękujemy, Pani Asiu, za cenne informacje.

SERCE DLA UKRAINY

Przedszkolaki w grupy II dnia 7 marca wykonały Serce dla Ukrainy na znak solidarności z mieszkańcami tego kraju. Było to wielkie serce małych rączek. Serce pełne wrażliwości i współczucia. Rączek chętnych do niesienia pomocy i otwartych na potrzeby innych ludzi.

DZIEŃ KOBIET

Ósmego marca marcowy wiatr

W odświętnym stroju do miasta wpadł.

Wbiegł do kwiaciarni przed szóstą tuż

I kupił bukiet z tysiąca róż.

Koło przystanku przystanął wiatr

I każdej Pani podawał kwiat.

 

Dnia 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. W tym dniu wszystkie dziewczynki i panie otrzymały życzenia i drobne upominki, a w grupie panowała atmosfera życzliwości i radości. Dzieci przygotowały plakat okolicznościowy, a dziewczynki otrzymały opaski z kwiatuszkami.

TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

W dniach 14-18.03.2022 r. obchodzony był XXX Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka. Dzieci z grupy II dowiedziały się, co to jest kultura języka i jak kulturalnie się wypowiadać. Wzięły udział w turnieju poprawnej wymowy „Językowe wygibasy” oraz w zajęciach czytelniczych. Kulturę języka warto kształtować już od najmłodszych lat.

 

POWITANIE WIOSNY

 

Maszeruje wiosna, a ptaki wokoło

Lecą i świergoczą głośno i wesoło.

Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat

Gdy go w górę wznosi, zielenieje świat.

 

Dnia 21 marca przedszkolaki z grupy II pożegnały zimę i powitały wiosnę. Dzieci wybrały się na spacer w poszukiwaniu oznak nowej pory roku, spaliły odchodzącą Panią Zimę i zaprosiły Panią Wiosnę. Po powrocie do przedszkola wzięły udział w zabawach i grach o tematyce wiosennej.

 

WYCIECZKA DO PIEKOSZOWA

W dniu 22.03.2022 r. grupa II wybrała się na wycieczkę do Piekoszowa. Najpierw dzieci wzięły udział w zajęciach ceramicznych, podczas których wykonały ozdoby z gliny. Następnie spacerem przeszły do Biblioteki Centrum Kultury, gdzie wzięły udział w ciekawych zajęciach czytelniczych o tematyce wiosennej.

Kontynuacją tych działań był kolejny wyjazd do Piekoszowa dnia 26.04.2022 r. Przedszkolaki pomalowały wykonane wcześniej ozdoby z gliny i wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Te wyjazdy dostarczyły dzieciom wielu wrażeń.

 

UDZIAŁ W FESTIWALU TEATRALNYM

 

Dnia 4.04.2022 r. ogłoszono wyniki XXII  Festiwalu Teatralnego, organizowanego pod hasłem: „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”. Przedszkolaki z grupy II długo przygotowywały się do tego interaktywnego konkursu i otrzymały zasłużone III miejsce.

Gratulacje!

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

 

Dnia 6.04.2022 r. obchodziliśmy w grupie II Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest budowanie wrażliwości społecznej, empatii i tolerancji wobec osób ze spektrum.

 

DZIEŃ ZIEMI

Przedszkolaki z grupy II uważają siebie za młodych ekologów. Dzieci uczestniczyły w cyklu zajęć związanych z ochroną środowiska oraz poznały zasady dbania o przyrodę (segregacja odpadów, oszczędność wody i energii, recykling). Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi dzieci przygotowały plakat z autorskim hasłem oraz wykonały maskotki z kubeczków po jogurtach.

 

 

 

 

Rok szkolny 2020/2021