Grupa II

GRUPA II

BIEDRONKI

 

    Grupa II

liczy dziesięcioro przedszkolaków w wieku od 2,5 do 4 lat. Należą do niej:  Jaś, Magda, Weronika, Michał, Bartoszek, Natalka, Kuba, Bartuś, Tosia i Ania.

Wychowawcą grupy jest Małgorzata Skrzeczowska.

Przedszkolaki z radością uczęszczają do przedszkola, gdzie uczą się samoobsługi, współpracy i współdziałania, nawiązują relacje rówieśnicze. Poznają zasady funkcjonowania w grupie, rozwijają motorykę małą i dużą, poszerzają zakres swojego słownictwa, poznają środowisko społeczno-przyrodnicze. A wszystko to odbywa się poprzez zabawę, gdyż zgodnie ze słowami piosenki, ta forma aktywności jest dla nich najbardziej korzystna:

Jestem małym przedszkolakiem,

Ale dużo już potrafię.

Ja się uczę przez zabawę,

Bo w zabawie jest ciekawie…

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

Przedszkolaki dziś świętują,

Życzenia od pań przyjmują.

Będą tańce i zabawy,

Może trochę lemoniady.

Malowanie i skakanie,

Upominków odbieranie.

Więc świętujcie dziś, dzieciaki,

Bo z Was dzielne przedszkolaki!

 

Dnia 20 września grupa II obchodziła Święto Przedszkolaka. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. Panowała uroczysta atmosfera, której dopełniły zabawy i śpiewy oraz słodkie upominki. Każde dziecko otrzymało odznakę superprzedszkolaka.

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września grupa II świętowała Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali życzenia i upominki. Dziewczynki z paniami zaśpiewały gromkie „Sto lat!”. W zamian za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, każdy chłopiec otrzymał medal superchłopaka.

 

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dnia 5 października w naszym przedszkolu gościł teatrzyk z Krakowa. W tym interaktywnym spotkaniu z bajką dzieci miały możliwość podziwiania gry aktorskiej oraz oglądania bajek na ekranie. Przedszkolaki poznały bohaterów przeróżnych baśni i bajek, takich jak: „Królowa śniegu”, „Pocahontas”, „Sindbad”. Spektakl dostarczył dzieciom dużo radości.

 

 

SPOTKANIE Z POLICJĄ

Dnia 6 października nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Policji. Funkcjonariusze uczyli dzieci zasad prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przedszkolaki dowiedziały się, na jakim świetle przechodzimy przez ulicę, w jakich miejscach możemy przejść na drugą stronę jezdni oraz poznały najważniejsze znaki drogowe. Nauczyły się też piosenki o ruchu drogowym.

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dnia 13 października przedszkolaki z grupy II wzięły udział w akademii z okazji Dnia Nauczyciela. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane i w uroczystym nastroju obejrzały przedstawienie w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów. Po akademii przedszkolaki złożyły swoim paniom życzenia.

 

ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Przedszkolaki z grupy II często spędzają czas na świeżym powietrzu. Dzieci lubią korzystać z placu zabaw, siłowni, często bawią się w piaskownicy. Chętnie biegają, bawią się piłką, puszczają bańki mydlane, a ostatnio zbierają kolorowe liście i inne dary jesieni. Takim zabawom często towarzyszą obserwacje przyrodnicze.

WYCIECZKA DO ZOO 

Dnia 18 października przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego „Leśne Zacisze” w Lisowie. Dzieci miały okazję zaobserwować wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Zobaczyły m.in.: zebry, papugi, żółwie, wielbłądy, kangury, lamy i inne. Jednak największe emocje wzbudził lew, którego groźne ryki były słyszalne z daleka. Przy bliższym spotkaniu król zwierząt okazał się łagodny    i chętnie pozował do zdjęć. Przedszkolaki spożyły posiłek w plenerze, a także bawiły się na placu zabaw oraz obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Zmęczone, ale pełne wrażeń, wróciły do przedszkola.

JESIENNE INSPIRACJE

Jesienne spacery obfitują w różne skarby i zdobycze. Dzieci wracają z nich z pełnymi dłońmi i kieszeniami. Przynoszą kolorowe liście, korale jarzębiny, żołędzie, szyszki, orzechy. Z tych skarbów można nie tylko urządzić kącik przyrody, ale również wykonać różnorodne prace plastyczne.

ZWIEDZAMY NASZĄ OKOLICĘ

Przedszkolaki z grupy II chętnie wybierają się na spacery po najbliższej okolicy. W tym czasie nie tylko uczą się obserwować przyrodę, ale również rozpoznają dźwięki otoczenia, rozpoznają typy pojazdów, poznają znaki drogowe i budynki użyteczności publicznej. Uczą się bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada, w przeddzień 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedszkolaki z grupy II odśpiewały ze swoimi paniami Hymn Polski oraz wykonały flagi Polski. Dzieci obejrzały również filmik edukacyjny dotyczący symboli narodowych. Mali patrioci w uroczysty sposób uczcili ten ważny dla każdego Polaka dzień.

URODZINY NASZYCH BIEDRONECZEK

Nieodzowną częścią przedszkolnego życia są urodziny – ważny dzień w życiu każdego przedszkolaka. Od początku roku szkolnego urodziny obchodziliśmy już czterokrotnie. Głośne „Sto lat!” śpiewaliśmy dla Tosi, Bartusia, Ani i Weroniczki. W tych dniach było miło, wesoło i słodko. Dzieci bawiły się, tańczyły, składały życzenia oraz spożywały słodkie upominki. A jubilaci otrzymali upominki – świnki-skarbonki do gromadzenia oszczędności.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

Dnia 19 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Stworzył on okazję do poznania przez dzieci swoich praw. Okazało się, że dzieciom przysługują liczne prawa, m.in. prawo do miłości, do wychowania w rodzinie, do nauki, opieki medycznej, do zabawy, wypoczynku, a nawet… do tajemnicy.                        Prawa dziecka, jego radość i uśmiech są bardzo ważne, gdyż, jak mówił Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

 

Dnia 22 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu wyjaśniliśmy sobie, czym jest życzliwość i pozdrowienia, przypomnieliśmy sobie magiczne słowa, stwarzaliśmy liczne okazje do okazywania życzliwości i serdeczności innym. Wykonaliśmy również słoneczka wyrażające pozytywne emocje – radość, uśmiech, optymizm.

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

 

W Pacanowie kozy kują,

Więc koziołek, mądra głowa,

Błąka się po całym świecie,

Aby dojść do Pacanowa.

 

Dnia 22 listopada w naszym przedszkolu gościł teatrzyk. Artyści zaprezentowali na scenie przygody Koziołka Matołka, przypomnieli przysłowia, w których występuje słowo „koza”, utrwalili tytuły dzieł Kornela Makuszyńskiego. Do gry aktorskiej zostały włączone nasze dzieci, które osobiście „podkuwały” koziołka.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Przez całą zimę słodko śpi, a słodko, dlatego, że miód mu się śni…

Jest taki niedźwiedzi ród, który bardzo lubi miód?…

 

Dnia 25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia. W tym dniu dzieci zgadywały zagadki związane z misiami, tańczyły, śpiewały i bawiły się. Przedszkolaki przygotowały techniką  origami papierowe misie, opowiadały o bajkach, w których występują niedźwiadki, a na koniec otrzymały słodkie upominki.