23 kwietnia 2023 r. – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- pisała przed laty Wisława Szymborska, Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, której setna rocznica urodzin przypada w lipcu tego roku. Podążając za słowami poetki, dn. 24.04.2023 zorganizowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, w ramach którego odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Literacko – Plastycznego pt.  „Projekt okładki do mojej ulubionej książki”. Patronat nad wydarzeniem sprawował Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie okładki swojej ulubionej książki, stworzenie własnej wizji i interpretacji treści. Prace konkursowe oceniało Szanowne Jury w składzie: Pani dr hab. Marta Bolińska, prof. UJK. Pani Renata Głasek-Kęska, pisarka, sufler i inspicjent Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Pan Zenon Kobiec, dyrektor ZOPI w Micigoździe. Usłyszeliśmy opowieść prof. Bolińskiej: Co skłania do czytania? O walorach czytania książek wg Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej. Wzięliśmy także udział w autorskim spotkaniu z pisarką Renatą Głasek-Kęska, która opowiadała nam o swojej pracy w teatrze oraz literackiej twórczości. Można było również zakupić książki naszego gościa i otrzymać autograf pisarki wraz z dedykacją.
Konkurs przeprowadzono w 2 kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-8.
Kategoria klasy 1-3
1 miejsce Antoni Giemza kl. 2
2 miejsce Antoni Szymoniak kl. 1
3 miejsce Sandra Picheta kl. 3
Wyróżnienie Antonina Pinda kl. 1
Kategoria klasy 4-8:
1 miejsce Maja Sulej kl. 8 a
2 miejsce Lila Piątkowska kl. 8b
3 miejsce Dominik Ciołak kl. 8a
Wyróżnienie Zuzanna Sulej kl. 7.
Pięknym podsumowaniem wydarzenia było wystąpienie Magdaleny Ciszek z kl. 7 i jej mistrzowska interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej : „Kot w pustym mieszkaniu”. Czekała na nas także muzyczna niespodzianka – piosenki w wykonaniu szkolnego chóru, pod batutą muzyka, Pawła Gosposia. Usłyszeliśmy utwory: Nic dwa razy „Sanah-inspirowana wierszem W. Szymborskiej oraz „Mała książka, wielki człowiek” Mietka Szcześniaka. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich została przygotowana gazetka okolicznościowa, zachęcająca do czytania książek.
Na dolnym korytarzu szkolnym można obejrzeć wystawę wszystkich prac konkursowych. Na zakończenie Światowego Dnia Książki każdy nauczyciel i uczeń mógł zabrać ze sobą wylosowany cytat o książce, w ramach akcji: „Lubimy czytać. Zabierz cytat na drogę!”
Gratulujemy zwycięzcom! Zachęcamy do czytania książek na co dzień, nie tylko od święta .Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
This entry was posted on 04/25/2023. Bookmark the permalink.