Wizyta w teatrze

Dnia 13 stycznia 2023 roku klasy: III, IV, V i VI wybrały się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl pt. „Opowieści z Narnii”. Sztuka została zainspirowana  powieścią C. S. Lewisa.

               W utworze przeplatają się dwa światy – realistyczny i fantastyczny. Czasoprzestrzeń świata realistycznego to czasy II wojny światowej, dom pod Londynem. Głównymi bohaterami jest czworo rodzeństwa. W świecie baśniowym czas ma inny wymiar,  miejscem jest Narnia, pojawiają się fantastyczne postaci – Biała Czarownica, lew Aslan, państwo Bobrowie, faun Tumnus, którym towarzyszy czwórka rodzeństwa: Piotr, Edmund, Łucja i Zuzanna, łącząca świat realistyczny i fantastyczny.

               Głównym tematem utworu są działania postaci ukierunkowane na pokonanie złej Białej Czarownicy. Pojawiają się dobrzy i źli bohaterowie, magiczne przedmioty i niezwykłe prawa rządzące światem. Nad wszystkim czuwa Aslan, który przybywa tam, gdzie trzeba nieść pomoc, a potem niepostrzeżenie znika. To najbardziej niezwykła i tajemnicza postać spektaklu.

               Na uwagę zasługują także inne składniki dzieła teatralnego. Wrażenie na widzach wywarła znakomita gra aktorska – Dawida Żłobińskiego w roli Tumnusa, Joanny Kasperek w roli Białej Czarownicy i innych znakomitych aktorów. Grę aktorską podkreślały wyśmienite dialogi, charakteryzacja, kostiumy i rekwizyty. Całości dopełniła piękna scenografia i muzyka, sztuczny śnieg i dym.

               Spektakl bardzo się wszystkim podobał. Jest on uniwersalny głównie ze względu na poruszoną tematykę – odwieczną walkę dobra ze złem,  z której zawsze zwycięsko wychodzi dobro.

This entry was posted on 01/13/2023. Bookmark the permalink.