Obchody Święta Niepodległości

104. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę jest jednocześnie 4. rocznicą nadania imienia naszej szkole. Od 2018 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Micigoździe nosi imię 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, z którego jesteśmy bardzo dumni.

Po zniesieniu pandemicznych obostrzeń z radością obchodziliśmy Święto Patrona. Świętowaliśmy przez cały tydzień!

W poniedziałek, 7 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Zatytułowane „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska” zajęcia dla najmłodszych przekazały wiedzę o Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w zajęciach dotyczących Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach. Wysłuchali tam wykładu okolicznościowego, obejrzeli film edukacyjny i posłuchali pieśni patriotycznych. Tego samego dnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym, którego zadaniem było poszerzenie wiedzy uczniów o drogach Polaków do niepodległości. Po południu, w jesiennej scenerii, uczniowie klas I-III wraz z opiekunami i społecznością lokalną uczestniczyli w spotkaniu z pieśnią patriotyczną.

We wtorek, 8 listopada uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w Akcji Plakatowej „Jestem Polakiem, jestem patriotą”. Przygotowali niezwykłe plakaty, na których zapisali przeróżne hasła i przeróżne definicje patriotyzmu – od tradycyjnych po nowoczesne, przystające do czasów współczesnych. Uczniowie klas 0-III natomiast oglądali pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Pan Dionizy opowiadał o tradycji ułańskiej, broni i tradycjach polskiego wojska. Utalentowani sportowcy z naszej szkoły wzięli udział w XII Biegu Niepodległości o Milę Strawczyńską w Strawczynie. Zawodom towarzyszyła słoneczna pogoda i wysoki poziom rywalizacji w duchu patriotyzmu.

W środę, 9 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne  „Symbole Narodowe Polski”, podczas których uczestnicy przygotowali ciekawe, kreatywne prace. Po południu miał miejsce pokaz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej  4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.  Pan Zbigniew Kowalski przybliżył nam historię umundurowania i oręża polskich formacji wojskowych z okresu I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. W atmosferze listopadowej zadumy odbyło się wieczorne spotkanie z  pieśnią patriotyczną z udziałem uczniów klas IV-VIII i ich rodziców oraz zaproszonych gości: przedstawicieli Urzędy Gminy, Parafii oraz władz samorządowych. Gościliśmy Pana Wójta Gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, Członka Zarządu Powiatu, Pana Cezarego Majchra, Przewodniczącą Rady Gminy, Panią Barbarę Drogosz, Panią Kierownik Referatu Edukacji, Justynę Robak, Panią Sekretarz Gminy Piekoszów, Grażynę Tatar, Panią Przewodniczącą Komisji ds. Oświaty, Małgorzatę Pietrzykowską, Pana Radnego Gminy Piekoszów, Pawła Zaleskiego, Pana Sołtysa Sołectwa Micigózd, Roberta Ślempa oraz Księdza Kanonika, Zygmunta Kwiecińskiego. Wszyscy uczestnicy śpiewali znane pieśni wojskowe i patriotyczne.

W czwartek, 10 listopada wszyscy uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu” oraz happeningu patriotycznym, polegającym na utworzeniu Flagi Polski przez nauczycieli i uczniów. Uczniowie klas starszych wzięli udział  w konkursie multimedialnym „Odzyskanie Niepodległości przez Polskę”. Również mali patrioci z przedszkola i klasy 0 uczcili wierszem, piosenką, uroczystymi strojami i kotylionami nasze Narodowe Święto. Ponadto w klasach IV-VIII przeprowadzono lekcje historii „Droga Polaków do niepodległości” oraz lekcje wychowawcze „Patriotyzm na co dzień”.

Ukoronowaniem wszystkich działań był udział naszych uczniów, nauczycieli i dyrekcji w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Piekoszowie w dniu 11 listopada. Nasi przedstawiciele wzięli udział w Mszy Świętej oraz uroczystym przemarszu pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Z dumą zaprezentowali imię naszej szkoły oraz nasz sztandar.

To były piękne dni radości, wzruszeń, refleksji i zadumy, przeżywane w atmosferze jesiennej aury.

WIECZORNICA

AKCJA PLAKATOWA „JESTEM POLAKIEM, JESTEM PARTRIOTĄ”

SZKOŁA DO HYMNU

This entry was posted on 11/13/2022. Bookmark the permalink.