XXIX Tydzień Kultury Języka Polskiego

                                                       XXIX Tydzień Kultury Języka Polskiego w naszej szkole         

 

W dniach 15-21 marca 2021 r. w naszej szkole odbywał się XXIX Tydzień Kultury Języka Polskiego, którego głównym organizatorem w regionie świętokrzyskim był Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Hasło tegorocznego Tygodnia brzmiało: Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury.

Główną ideą projektu było stworzenie jak najliczniejszemu gronu odbiorców (przede wszystkim uczniom ze wszystkich poziomów edukacyjnych) możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. My również przyłączyliśmy się do tej inicjatywy.
Wzięliśmy udział w potyczkach ortograficznych i krasomówczych oraz zmaganiach teatralnych. Ponadto w kl. VI  b zorganizowano warsztaty online z tłumaczem języka migowego, Panią Magdaleną Jaskólską- Gaweł, podczas których, za pomocą dłoni nauczyliśmy się „rozmawiać” z osobami  niesłyszącymi.

            Ćwiczyliśmy umiejętność redagowania dłuższych form wypowiedzi i stworzyliśmy kartkę z pamiętnika Bilbo Bagginsa. Recytowaliśmy także fragmenty naszej obowiązkowej lektury: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, na kanale YouTube wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Katarzyny Kłosińskiej:  Po co nam nowe słowa? oraz wzięliśmy udział w quizie językowym: Młodzieżowa nowomowa wczoraj i dziś.

Za pomocą ćwiczeń interaktywnych i aplikacji internetowych układaliśmy zabawne anagramy i czytaliśmy wspak. Tworzyliśmy autorskie opowiadania i amatorskie scenariusze filmowe oraz odbyliśmy wirtualne spotkania z bohaterami  lektur: Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Przygody Tomka Sawyera.

             Podczas Dnia Filmowego wskazywaliśmy podobieństwa i różnice między książką a filmem (Hobbit, czyli tam i z powrotem oraz Hobbit. Niezwykła podróż).

Nie zapomnieliśmy także o uczczeniu, przypadających na marzec wydarzeń: Światowego Dnia Poezji i Międzynarodowego Dnia Teatru.

Aktywnie uczestniczyliśmy w obchodach Tygodnia Kultury Języka i chętnie braliśmy udział w inicjatywach, pamiętając o słowach Mikołaja Reja: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język  mają…

 

This entry was posted on 03/20/2021. Bookmark the permalink.