ZESPÓŁ OŚWIATOWYCH PLACÓWEK INEGRACYJNYCH W MICIGOŹDZIE
ZOBACZ
dla ucznia
KLASA V
ROK SZKOLNY 2016/2017

Koniec wakacji to nie powód do smutku! Wracamy do ukochanej szkoły! spotykamy się w takim samym gronie, co w klasie IV. Naszą wychowawczynią jest Pani Barbara Karyś, a nauczycielem wspomagającym Magdalena Czarnecka - Zbróg. Jesteśmy wypoczęci i gotowi do zgłębiania wiedzy i opanowywania nowych umiejętności. A zatem do dzieła!!!!


Sprzątanie świata - Polska 2016

23 września, w piękną słoneczną pogodę wybraliśmy się na spacer po okolicy w celu sprzątania. Działanie to jest związane z 23. edycją akcji "Sprzątanie świata – Polska", która przebiega pod hasłem "Podaj dalej... drugie życie odpadów".

Głównym przesłaniem akcji jest:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
-unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
-uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
My to już wiemy. A Ty?


Dzień Chłopaka

30 czerwca z okazji Dnia Chłopaka, dziewczynki z klasy V wręczyły swoim kolegom skromne prezenciki i złożyły szczere życzenia.

"Byście czyści i pachnący byli,
Sale wietrzyli, śmieci wynosili,
Do szkoły po nauki w radosnych podskokach pędzili."


Ciekawa lekcja muzyki

Na lekcji muzyki pani Marta Szafarczyk przygotowała dla nas ciekawe ćwiczenie utrwalające i sprawdzające naszą znajomość gamy C - dur.


Egzamin na kartę rowerową

W październiku, Pani Edyta Pięta przy współpracy z Policją, dała szansę nam - uczniom klasy V oraz uczniom klasy VI, na uzyskanie karty rowerowej. Egzamin się odbył pod czujnym okiem Pana Policjanta. Po części teoretycznej, którą wszyscy pomyślnie zdali, rozpoczęła się ta trudniejsza - część praktyczna. W wyniku końcowym udało się zdać wszystkim.

Dziękujemy Pani Edyto za przygotowanie!


11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Pod opieką Pani Barbary Karyś i Pani Magdaleny Czarneckiej - Zbróg, przygotowaliśmy z okazji 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości, montaż słowno - muzyczny. Wszyscy bardzo zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, by jak najlepiej przybliżyć okres zaborów i wydarzenia jakie miały miejsce w 1918 roku - roku odzyskania niepodległości.Wyjazd do kina

16 listopada, nasza klasa wraz z Paniami: Barbarą Karyś i Magdaleną Czarnecką - Zbróg, wybrała się do kina "Fenomen" do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Obejrzeliśmy bardzo ciekawy, przygodowy film pt. "Księga dżungli", poprzedzony prelekcją "Człowiek w świecie zwierząt", którą wygłosił Pan Łukasz Misiuna ze Stowarzyszenia Psychoedukacyjno - Przyrodniczego M.O.S.T.Wyjazd do fabryki bombek "Decora"

7 grudnia, z okazji Mikołajek, wybraliśmy się z klasą VI i Paniami do fabryki bombek "Decora" w Miechowie. Poznaliśmy proces produkcji bombek od początku, odwiedziliśmy sale, gdzie Panie ręcznie, starannie i mozolnie malują wzorki. My również mieliśmy okazję stworzyć swoje unikatowe bombki i zabraliśmy je do domu.

Wyjazd do kina

20 grudnia, pojechaliśmy na kolejny film do kina "Fenomen" do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Tym razem film pt. "Szczęście sprzyja odważnym", ukazał nam wielką siłę przyjaźni, miłości i odwagi sióstr pochodzenia wietnamskiego, mieszkających w Niemczech oraz ich koleżanki - Niemki. Był śmiech i wzruszenie...Wigilia

22 grudnia, w klasowym gronie wraz z Paniami: Barbarą Karyś, Magdaleną Czarnecką - Zbróg i gościnnie Katarzyną Komorowską, mieliśmy przyjemność spędzić ze sobą czas przy wigilijnym stole. Przy melodii najpiękniejszych kolęd, dzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie zdrowia, pomyślności, uśmiechu na każdy dzień, powodzenia w nauce oraz spełnienia marzeń. Dziękujemy mamie Nikoli - Pani Agnieszce za zorganizowanie wigilijnego poczęstunku.
Jasełka

Klasa V miała zaszczyt wziąć udział w montażu słowno - muzycznym - "Jasełka", pod opieką Pani Edyty Pięty. Bardzo zaangażowaliśmy się w odegranie wyznaczonych ról. Był Herod i Herodowa, był diabeł i baba, i osiołek, i aniołowie i wiele, wiele innych ról... Zobaczcie sami!
Koncert "Kolęd i Pastorałek"

13 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się koncert "Kolęd i pastorałek", zorganizowany dla Rodziców, przez Panią Martę Szafarczyk. Nasza klasa wzięła w nim czynny udział. Julia Relidzyńska zaśpiewała wzruszającą "Kolędę dla nieobecnych". Chłopcy z klasy 5, z wielką charyzmą, zaśpiewali "Gore gwiazda Jezusowi", Amelia Picheta - "Przybieżeli do Betlejem", a dziewczynki zaśpiewały "Jest taki dzień" Seweryna Krajewskiego. Przybyli goście mogli wziąć udział w kiermaszu ciast, z którego dochód został przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
"Alicja po drugiej stronie lustra"

16 stycznia 2017 roku, wybraliśmy się na kolejny film do kina "Fenomen" do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Mieliśmy przyjemność obejrzeć amerykański film fantasy z 2016 w reżyserii Jamesa Bobina, stanowiący filmową adaptację powieści Lewisa Carrolla - "Alicja po drugiej stronie lustra" . Alicja powraca do Krainy Czarów, by cofnąć się w czasie i pomóc Szalonemu Kapelusznikowi ocalić rodzinę.Zachowania prozdrowotne

23 stycznia 2017 r. mieliśmy ciekawą lekcję z Panią pielęgniarką na temat "Zachowań prozdrowotnych". Dowiedzieliśmy się jak dbać o higienę osobistą, tak ważną szczególnie w naszym wieku - wieku dojrzewania. Zdobyliśmy szereg praktycznych informacji jak zdrowo się odżywiać, jak zadbać o wypoczynek i sen oraz jak mamy zapewnić sobie prawidłową higienę otoczenia. Dziękujemy za przekazaną wiedzę.


Kulig z ogniskiem!

25 stycznia 2017 r. Pani Magda i Pani Barbara zorganizowały dla nas zimową niespodziankę! Wybraliśmy się na kulig do niedalekiej miejscowości - Wielebnów. Tam czekały na nas wielkie sanie i dwa urocze konie rasy huculskiej. Wita i Carlos wytrwale wiozły nas po okolicy. Następnie posililiśmy się kiełbaskami, żurkiem, gorącą herbatką i ogrzaliliśmy przy ognisku. Pogoda sprzyjała zimowym szaleństwom na śniegu. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni!
Zabawa choinkowa

27 stycznia 2017 r., w ostatni dzień przed rozpoczęciem długo wyczekiwanych ferii, odbyła się zabawa choinkowa! Mogliśmy potańczyć przy rytmach najnowszych hitów, wziąć udział w zabawach, zorganizowanych przez Panią Magdę oraz zjeść pączka z herbatką. Miło było spędzić tak czas w szkole, ale jeszcze milej jest udać się na dwutygodniowe ferie.


Wojna na deski

23 lutego 2017 r., w kinie "Fenomen" w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, obejrzeliśmy film pt. "Wojna na deski". Ziggy i Bas czekają na wakacyjny konkurs budowania wież. Tym razem zamierzają wygrać i skonstruować najwyższą budowlę. Jednak seria nieporozumień sprawia, że najlepsi przyjaciele stają się przeciwnikami w "drewnianej" wojnie, a walka toczy się o coś dużo bardziej cennego.

Konkurs na "Najpiękniejszą kartkę walentynkową"

Nasza klasa wzięła udział w konkursie na "Najpiękniejszą kartkę walentynkową", zorganizowanym przez Panią Paulinę Kotwicę - Dudzic i Panią Dorotę Rękas. Kartki mogły być wykonane dowolną techniką i napisane w języku angielskim lub polskim. Chcemy z wielką radością oznajmić, że I miejsce zdobyła nasza koleżanka z klasy - Julia Ciołak! Ponadto wyróżnienie za swoje prace dostali: Zuzanna Ogonowska, Julia Relidzyńska, Amelia Picheta i Julian Ćwikliński. Gratulujemy!Nasze instrumenty muzyczne

24 lutego 2017 r. odbyła się lekcja muzyki, na którą wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Każdy chciał pochwalić się swoją pracą domową, dość nietypową pracą domową, zadaną przez panią Martę Szafarczyk. Zadaniem było wykonanie instrumentu strunowego! Każdy do zadania podszedł bardzo poważnie i z wielką przyjemnością. Wszyscy zostaliśmy nagrodzeni celującymi i bardzo dobrymi ocenami! Zobaczcie nasze dzieła! :)8 marca - Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet, nasze piękne, sympatyczne dziewczyny z klasy, otrzymały skromne upominki.


Życzenia od chłopców!
8 marca dzień radosny,
dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Ciebie słońce świeci.
Niech ci czas radośnie leci.

Program profilaktyki palenia tytoniu

10 marca 2017 r. pani Magdalena Czarnecka - Zbróg przygotowała dla nas bardzo ciekawą prezentację multimedialną na temat profilaktyki palenia tytoniu. Na pierwszych warsztatach dowiedzieliśmy się:


>>Skąd się wziął zwyczaj palenia,
>>Jakie zastosowanie miał tytoń w dawnych czasach,
>>Jak wyglądają nasiona i uprawa tytoniu,
>>Co grozi osobie palącej,
>>Jakie zmiany w wyglądzie zachodzą u osoby palącej tytoń.
Podczas drugich warsztatów zdobyliśmy informacje na temat:
>>substancji zawartych w tytoniu,
>>pierwszych reakcji naszego organizmu na zapalenie papierosa,
>>skutków palenia tytoniu.

Następnym etapem lekcji było wykonanie w grupach plakatu pt. "Profilaktyka palenia tytoniu". Wszyscy podeszli do projektu bardzo poważnie i przygotowali sobie materiały. A oto nasze prace…;)
Wyjazd do kina

24 marca 2017 r. wybraliśmy się, jak co miesiąc, do kina "Fenomen" do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na film pt. "Bardzo fajny gigant" - amerykański film fantasy w reżyserii Stevena Spielberga. To porywająca opowieść o małej dziewczynce z sierocińca i tajemniczym Olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy. Film zachwyca wspaniałą oprawą wizualną oraz niesamowitą historią o przyjaźni i marzeniach.


Międzynarodowy Dzień Ziemi

Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Ziemi? Dawno temu w Ameryce w latach 70-tych znalazł się jeden człowiek, któremu środowisko naturalne nie było obojętne. W 1969 roku na własne oczy widział wielki wyciek oleju w Santa Barbara, który go mocno poruszył. Dodatkowo zainspirował go ruch antywojenny, który postanowił wykorzystać do zainteresowania społeczeństwa sprawami zanieczyszczenia powietrza i wody. Ten człowiek nazywał się Gaylord Nelson. To właśnie on był pomysłodawcą utworzenia narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Na dzień wielkiej akcji został wybrany 22 kwietnia 1970 roku. Nasz Dzień Ziemi oznacza wyjście ze szkoły, żeby zbierać śmieci w najbliższej okolicy. Jesteśmy świadomi, że taki dzień musi dla nas trwać cały rok, a 22 kwietnia powinien być tylko ukoronowaniem naszych starań.


Świętokrzyska Akademia Filmowa

25 kwietnia 2017 r. wybraliśmy się na ostatni już film, pt. "Syn Winnetou", do kina "Fenomen" do Wojewódzkiego domu Kultury w Kielcach. Film produkcji niemieckiej przedstawia historię Maxa - niskiego, pulchnego chłopca, który od najmłodszych lat czuje się stuprocentowym Indianinem. Bohater przygotowuje się z całych sił do castingu do roli syna Winnetou. Dzięki swojemu uporowi i przekonaniu, ze marzenia się spełniają, wygrywa rolę. Bo prawdziwy Indianin nigdy się nie poddaje :)


Święto Narodowe 3 Maja

Z okazji święta rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nasza klasa, pod czujnym okiem mgr Barbary Karyś oraz mgr Magdaleny Czarneckiejn - Zbróg, przygotowała montaż słowno - nmuzyczny. Uczniowie szkoły mogli dowiedzieć się o historii z XVIII wieku, kiedy to państwo polskie przeżywało kłopoty. Na szczęście znaleźli się Polacy, którzy widzieli grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to między innymi twórcy konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki oraz Stanisław Małachowski - marszałek sejmu. Prace prowadzone były pod patronatem króla Stanisława Poniatowskiego. Opowiedzieliśmy również historię w cytowanych wierszach, między innymi: Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej , Mariana Piechala. Atrakcją był polonez zatańczony podczas recytacji fragmentu Koncertu Jankiela "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Na koniec uroczystości, jedna z uczennic zaśpiewała piosenkę Andrzeja Rosiewicza - "Pytasz mnie...".

Muzyczne warsztaty

10 maja 2017 r. gościliśmy w naszej klasie Panią Anetę (Mamę naszego kolegi Mateusza) oraz Pana Michała, którzy zorganizowali dla nas warsztaty muzyczne. Obecne również Panie: Dorota i Monika, które posiadają niepełnosprawności, są uczestniczkami zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kielcach. Powiedziały nam o swoich pasjach, o muzyce, którą kochają i spełnianiu marzeń. Dzięki Stowarzyszeniu Działań Twórczych i Rozwoju "Nawigacja", nagrały płytę! To były bardzo ciekawe i przyjemne zajęcia, podczas których śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach i zrelaksowaliśmy się :)
"Jak nie czytam, jak czytam"

31 maja 2017 r. w naszej szkole odbyła się ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam". Celem akcji jest promocja czytania ksišżek wœród uczniów oraz wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.


Wyjazd do Masłowa

2 czerwca 2017 r. wybraliœmy się do Masłowa na XI Spotkanie Integracyjne Osób Chorych oraz Dzieci i Młodzieży z Województwa Œwiętokrzyskiego i Diecezji Kieleckiej. Spotkania te odbywajš się co roku z inicjatywy biskupa Mariana Florczyka w rocznice uroczystej mszy œwiętej, którš œw. Jan Paweł II odprawił 2 czerwca 1991 r. na lotnisku w Masłowie. Za każdym razem bierze w nich udział ponad tysišc osób. O 11.00 odbyła się uroczysta msza œwięta koncelebrowana przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz biskupa Mariana Florczyka. Obejrzeliœmy ciekawe występy i skorzystaliœmy z poczęstunku.