ZESPÓŁ OŚWIATOWYCH PLACÓWEK INEGRACYJNYCH W MICIGOŹDZIE
ZOBACZ
dla ucznia
KLASA IIKlasowe zasady zachowania

Wakacje szybko się skończyły i jesteśmy już w II klasie. Naukę we wrześniu rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad zachowania w klasie oraz podczas szkolnych wycieczek. Na znak tego, że zapoznaliśmy się z regulaminem klasowym i zobowiązaliśmy się go przestrzegać przez cały rok szkolny, każdy z nas przypieczętował to odciśnięciem własnej dłoni. Odtąd staramy się, by nasze zachowanie było wzorem do naśladowania dla innych dzieci.W poszukiwaniu jesieni...

Wrzesień jest miesiącem, kiedy definitywnie żegnamy się z latem i w przyrodzie zaczynamy poszukiwać śladów nadchodzącej jesieni. W tym celu wybraliśmy się na wycieczkę do lasu, gdzie z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem szukaliśmy jesieni. Dziewczynki znalazły rozciągające się między drzewami babie lato, chłopcy pięknego muchomora i grona jarzębiny. Wycieczka była także doskonałym momentem na przypomnienie sobie nazw drzew, rozróżnianie liści i owoców oraz zasad zachowania się w lesie. Przyjemność pobytu na łonie natury połączyliśmy z pożytecznym uzupełnianiem kart pracy. Udowodniliśmy sobie, że nauka może być dobrą zabawą.


Jesieni ciąg dalszy...

Kto powiedział, że jesień jest ponura i smutna? Drugoklasiści dowodzą, że jest zupełnie inaczej. W pochmurne i deszczowe dni można robić wiele ciekawych i pożytecznych rzeczy. Jedną z nich była nauka robienia surówki z jabłka i marchewki. Z pozoru łatwe i szybkie zadanie okazało się trudne i czasochłonne. Uczniowie jednak dzielnie tarli owoce i warzywa, czego efektem były pełne miseczki pysznej surówki. Oczywiście na końcu surówki zostały ze smakiem zjedzone, a dzieci postanowiły, że takie same będą robiły w swoich domach. Innym pomysłem na pochmurne dni było robienie korali z owoców jarzębiny, głogu i dzikiej róży. Niektórzy uczniowie wykonali kilka zestawów takiej jesiennej biżuterii, z przeznaczeniem dla mam, babć, sióstr i pań w klasie. Najważniejsza była jednak dobra zabawa, która towarzyszyła temu zadaniu, połączona z integracją uczniów w klasie.


Pamiętamy...

1 i 2 listopada obchodzimy święto Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Są to dni, w czasie których szczególnie pamiętamy o tych, których już nie ma wśród nas. W tym czasie odwiedzamy cmentarze, stawiając kwiaty i świece na grobach najbliższych, rozmyślając o przemijaniu. 30 listopada uczniowie II klasy, wraz z panią wychowawczynią – Małgorzatą Gibalską i nauczycielem wspomagającym – panią Aurelią Wójcik, wybrali się na cmentarz w Piekoszowie, gdzie odmówili krótką modlitwę i zapalili świece na grobach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

Andrzejkowy czas

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylając drzwi do nieznanej przyszłości. Do Polski andrzejkowy zwyczaj przywędrował w XVI wieku i przez wiele wiele lat bardzo wierzono w moc wróżb. Dziś zarówno dzieci jak i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej na wspólnie organizowanych imprezach. Z tej okazji również uczniowie II klasy dołączyli do andrzejkowej zabawy. W tym roku wróżby dla dzieci przygotowała Czarodziejka z Łysej Góry, proponując przepowiednie związane z przyszłymi zawodami, szczęśliwymi chwilami i przestrogami. Uczniowie między innymi ustawiali buty z lewej nogi, rzucali monetą przez lewe ramię oraz losowali karteczki z przepowiedniami. Oj...zabawy przy tym było co nie miara. I chociaż dziś już nikt nie wierzy w andrzejkowe wróżby przepowiadające przyszłość, to wróżącym w zabawie dzieciom towarzyszyła żartobliwa nadzieja, że szczęśliwa przepowiednia jednak się spełni.
Mikołajkowo…

Nadszedł grudzień, a wraz z nim czas, który wszyscy bardzo lubimy i z niecierpliwością czekamy. Święta, święta, święta... ale zanim one nadejdą i na dobre rzucą na nas swój świąteczny czar, wszystkie dzieci (a i pewnie niejeden dorosły), z utęsknieniem czekają na dzień 6 grudnia, czyli Mikołajki. Uczniowie II klasy w tym roku szkolnym spotkali się z Mikołajem w Wojewódzkim Domu Kultury już 4 grudnia. Jak co roku, Mikołaj i tym razem nie zawiódł, przynosząc ze sobą w poczęstunku słodkie upominki. Jednak największym prezentem okazał się animowany film pt. "Mikołaj dla wszystkich". Okazało się, że nie tylko dzieci oczekują prezentów od "świętego brodacza", ale także i zwierzęta. W kolejnych dniach po Mikołajkach drugoklasiści z zapałem wykonywali różne prace plastyczno-techniczne związane z tematyką mikołajkowo-świąteczną, które stanowić będą piękny bożonarodzeniowy wystrój sali lekcyjnej.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to szczególne chwile przeżywane w rodzinie, w gronie najbliższych osób. To święta pełne radosnego oczekiwania na narodzenie małego Jezusa, ale także czas niezwykle uroczy, którego klimat tworzą pięknie ozdobione choinki, anioły, stroiki oraz delikatna melodia nuconych kolęd i pastorałek.
W takiej podniosłej atmosferze, 22 grudnia przyszliśmy do szkoły, aby najpierw wspólnie z kolegami z klasy i paniami przeżywać wspólną klasową wigilię, a potem spotkać się z całą szkolną społecznością na jasełkach. Podczas klasowej wigilii tradycyjnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy wzajemne życzenia. Śpiewaliśmy też kolędy i zjedliśmy pyszny świąteczny piernik. Pani przypomniała nam wiele wigilijnych tradycji, abyśmy mogli kultywować je w naszym dorosłym życiu.
Wszystkim kolegom i koleżankom, a także nauczycielom i pracownikom obsługi, życzymy cudownych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.Wiosna, wiosna ach to Ty…

Od dłuższego czasu wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na nadejście wiosny. Długie zimowe dni spowodowały, że tęskniliśmy za słońcem, ciepłem i zabawą na świeżym powietrzu. I choć bardzo lubimy zimę, to w poniedziałek – 21 marca, z dużą przyjemnością ją pożegnaliśmy. W tym dniu w naszej klasie, pomimo nieładnej pogody za oknem, panowała radość i wiosenny optymizm. Upragnioną porę roku – WIOSNĘ, powitaliśmy piosenką, wierszami i laurkami. Później razem z kolegami i koleżankami z pierwszych klas wysłuchaliśmy pięknego opowiadania o wiośnie oraz dowiedzieliśmy się, jak wiosną zmienia się przyroda. Symbolicznie ustroiliśmy też marzannę i w ramach pożegnania zimy, wystawiliśmy ją za okno. Teraz cieszymy się, że wreszcie nadeszły piękne słoneczne dni.


Wielkanocne życzenia

Wraz z nadejściem wiosny przyszły też i Święta Wielkanocne. Ostatniego dnia przed świąteczną przerwą drugoklasiści wraz ze swoimi paniami spotkali się przy wspólnym stole, aby złożyć sobie życzenia i podzielić tradycyjnym jajkiem. Rozmawiali o symbolach wielkanocnych oraz o bogatej świątecznej tradycji. Na nadchodzące Święta Wielkanocne wszystkim koleżankom i kolegom oraz pracownikom naszej szkoły życzymy zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt.Spotkanie z Andersenem

Drugiego kwietnia w naszej klasie zaroiło się od książek. A to dlatego, że w tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku szczególnie zainteresowała nas postać znanego autora baśni dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. To właśnie drugiego kwietnia przypada rocznica urodzin tego słynnego bajkopisarza, który nie tylko pisał baśnie, ale jako dziecko często bawił się w teatr, dużo czytał, a jako dorosły człowiek pisał także sztuki.
Postanowiliśmy urządzić w klasie wystawę jego książek oraz naszych prac plastycznych, które wykonaliśmy do wybranych przez siebie baśni. Przybliżając nam postać H. Ch. Andersena, Pani opowiedziała nam, dlaczego zaczął je pisać. Został autorem pięknych baśni, które znane są do dziś. Szczególnie podobała nam się historia o brzydkim kaczątku, dziewczynce z zapałkami oraz o królowej śniegu. Zachęcamy wszystkie dzieci do ich przeczytania."Lampa Alladyna"

6 kwietnia, cała nasza klasa razem z innymi uczniami szkoły, wybrała się do Kielc na przedstawienie teatralne pt. "Lampa Alladyna". Bajka zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Bardzo nam się podobała gra aktorów, wystrój sceny oraz efekty specjalne. Najważniejsze było jednak przesłanie płynące z bajki, abyśmy w swoim życiu byli zawsze prawdziwi, ponieważ tylko wówczas możemy być naprawdę szczęśliwi.Sprzątamy okolicę

Dbanie o środowisko naturalne jest nie tylko bardzo ważne, ale przede wszystkim konieczne. Musimy pamiętać, że to od nas ludzi zależy, czy ziemia na której mieszkamy będzie miejscem czystym i służyć będzie wielu następnym pokoleniom, czy też stanie się górą śmieci, na której życie powoli będzie zamierało. Warto się nad tym zastanowić!
My, uczniowie II klasy z zapałem wybraliśmy się do okolicznego lasu, żeby pozbierać tam śmieci. A dodać należy, że miejsce, które powinno być czyste i przyjemne, zasypane było różnymi papierkami i foliami. Pełen worek śmieci wynieśliśmy do śmietnika.
Nasza akcja zbierania śmieci związana była z obchodzonym w dniu 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi. Dobrze byłoby, aby Dzień Ziemi obchodzony był każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Będziemy o tym pamiętać!
Czas na wycieczkę…

Wszyscy bardzo lubimy spacery, zajęcia w terenie, wyjścia i wyjazdy do kina lub teatru. Najbardziej jednak lubimy wycieczki. Przez cały rok szkolny czekaliśmy na całodzienną wycieczkę i wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany dzień. 12 maja, w czwartek, z samego rana autokarem wyjechaliśmy na wyprawę na Święty Krzyż. Na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Na początku Czarownica przeniosła nas wehikułem czasu do epoki średniowiecza, gdzie zobaczyliśmy, jak wyglądała średniowieczna osada. Poznaliśmy tam, na czym polegała praca między innymi kaletnika, garncarza, zielarki, szewca i kowala, czyli zawodów, o których dzisiaj już nikt nie pamięta. Mieliśmy też okazję uczestniczy w warsztatach czerpania papieru. Na co dzień nie zastanawiamy się nawet, skąd bierze się papier, a podczas warsztatów mieliśmy niepowtarzalną okazję, by zrobić go samodzielnie. Ze średniowiecznej osady przenieśliśmy się w świat Jasia i Małgosi, gdzie tym razem aż dwie przyjazne czarownice oprowadziły nas po bajkowym placu zabaw. Tu z kolei odwiedziliśmy chatkę Baby Jagi na kurzej nóżce i mały domek, w którym zła czarownica więziła dzieci. Największą jednak atrakcją tego miejsca był tunel strachu. Oj, niejeden z nas miał ochotę uciec stamtąd czym prędzej. Byli też i tacy śmiałkowie, którzy przechodzili przez niego kilkakrotnie. W krainie Jasia i Małgosi czekał na nas wspaniały plac zabaw, gdzie mogliśmy pobiegać i bawić się do woli. Następną atrakcją naszej wycieczki był wjazd mini-pociągiem na Łysą Górę, gdzie znajduje się piękne Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Szanując miejsce sakralne, po cichutku zwiedziliśmy wnętrze kościoła, po czym na zewnątrz obejrzeliśmy przepiękne widoki Gór Świętokrzyskich. Tak oto zakończyła się nasza wycieczka, która na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie zabrakło oczywiście czasu na pamiątkowe zakupy oraz na wspólny posiłek. Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas nasi rodzice. Teraz czekamy na kolejną wyprawę za rok, w trzeciej już klasie.