Szkoła Podstawowa z Odziałami Integracyjnymi w Micigoździe Prosty skrypt galerii zdjęć z efektem Highslide
ZESPÓŁ OŚWIATOWYCH PLACÓWEK INEGRACYJNYCH W MICIGOŹDZIE
ZOBACZ
dla ucznia
KLASA II a


NASZE ZAJĘCIA


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2016/2017

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole, a szczególnie na spotkanie się z koleżankami i kolegami po wakacjach. W czwartek 1 września 2016r. uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny. Wszyscy uczniowie z plecakami pełnymi „ wakacyjnych przygód” wrócili do szkoły. Naukę w klasie IIa rozpoczęli: Dominik, Miłosz, Jakub, Patryk, Michał, Filip, Krystian, Karol, Gabriela, Bartłomiej, Julia, Dagmara, Maja, Wiktor, Zuzanna, Franciszek, Kacper. W osiąganiu sukcesów oraz w pokonywaniu szkolnych trudności pomagać będzie mgr Iwona Zajkowska – wychowawca, oraz mgr Agnieszka Wijas – nauczyciel wspomagający.

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

We września uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w spotkaniu z Panią policjantką. Celem spotkania - pogadanki było zaznajomienie najmłodszych uczniów z zasadami poruszania się po drogach. Najmłodsi uczniowie wysłuchali pouczającej pogadanki dotyczącej różnorodnych zachowań oraz zagrożeń jakie mogą pojawić się na drodze. Utrwaliły prawidłowe zachowania w drodze do i ze szkoły. Podsumowaniem były zajęcia praktyczne - przechodzenie przez jezdnię pod czujnym okiem policjantki.

CO PRZYPOMINA NAM WAKACJE?

Dziś na zajęcia każdy uczeń przyniósł swoje skarby przywiezione z wakacji. W naszej "walizce wspomnień" znalazły się: muszelki i bursztyny przwiezione znad morza, kolorowe korale, ciupaga oraz widokówki z krajobrazami gór. Uczniowie chętnie dzielili się wspomnieniami ze swoich wakacyjnych przygód.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Sprzątanie świata ” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie klasy IIa, zaopatrzeni w worki i rękawiczki, wybrali się na sprzatanie najbliższego otoczenia szkoły.
JESIENNY LAS

Pewnego wrześniowego dnia uczniowie wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do lasu. Pogoda była piękna, słoneczna, a las mienił się barwami jesiennych liści. W tej cudownej scenerii dzieci rozpoznawały warstwy lasu, gatunki drzew i krzewów po liściach i owocach, zbierały żołędzie i kasztany do klasowych kącików przyrody, układały bukiety z kolorowych jesiennych liści. Miały również czas na zabawy na leśnej polanie, ale przedtem postanowiły uporządkować teren ze śmieci, których tu, niestety, nie brakowało. Z jesiennej wyprawy dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń. Może za kilka miesięcy, gdy przyroda po zimie ponownie obudzi się do życia, powrócimy w to samo miejsce, aby rozkoszować się zielenią wiosennego lasu.

ZABAWY PRZY MUZYCE

Zabawy muzyczne u dzieci pozwalają nie tylko zintegrować grupę, ale również rozładowują energię i zaspokajają charakterystyczne dla tej grupy wiekowej zapotrzebowanie na ruch. Najlepszy sposób nauki dla dzieci odbywa się właśnie poprzez zabawę. Daje im to wiele uciechy i radości. Zabawy dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolności twórcze. Wszyscy przy takiej zabawie świetnie się bawili.


DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Także i w tym roku dziewczynki z klasy IIa nie zapomniały sprawić chłopakom miłej niespodzianki z okazji ich święta. Każdy z nich otrzymał upominek oraz moc życzeń.
NA PRZEDSTAWIENIU TEATRALNYM

Baśnie to jedne z utworów, które każde dziecko zna i kocha. Wprost nie sposób wyobrazić sobie bez nich dzieciństwa. Przez wiele pokoleń bawią, uczą i pokazują uniwersalne prawdy o świecie, człowieku i walce dobra ze złem. 3 października wybraliśmy się na przedstawienie teatralne pt. „ Baśnie Andersena” do Kielce. Spektakl przygotowany został przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Uczniowie mogli zobaczyć takie baśnie jak: "Nowe szaty cesarza", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Dziewczynka z zapałkami", "Świniopas".
KONKURS PLASTYCZNY

W czwartek 20 października 2016r. nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkusie plastycznym pt. "Moja ulubiona bajka", który organizowany był w ramach projektu "Biblioteka moim przyjacielem". Konkurs miał na celu nie tylko propagowanie czytelnictwa, ale i zachęcenie rodziców do angażowania się w rozwój swojego dziecka i jego wyobraźni. Zadaniem dzieci i ich rodziców było przygotowanie swojej wersji ulubionej bajki. Uczeń naszej klasy, Dominik Ciołak wraz ze swoją mamą Małgorzatą przygotowali piękną książeczkę pt. "Trzy małe świnki", za co otrzymali wyróżnienie. Konkurs zorganizowany został przez Fundację Kulturalną Przestrzeń.ZABAWY Z GLINĄ

W dniu 3 listopada uczniowie klasy IIa mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach warsztatowych - lepienie w glinie w GOK-u w Piekoszowie. Obejmowały one naukę ręcznego formowania gliny, z której potem wykonywały choinkę. Pani instruktorka uczyła jak nadawać glinie odpowiednie kształty i służyła wszystkim radą. Podczas spotkania powstawały gliniane arcydzieła, a sukcesy w lepieniu niezwykle cieszyły dzieci jak i opiekunów. Na tych warsztatach uczniowie mogli zrealizować swoje pomysły. Materia jaką jest glina ma nieskończoną liczbę możliwości twórczego wykorzystania. Jej plastyczność, temperatura mają kojące działanie, natomiast sam proces uczy pokory wobec materii. Praca z gliną wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, kreatywność, wyrażania siebie poprzez sztukę. Nasze prace trafią teraz do pieca, a na kolejnych zajęciach poznamy różne techniki szkliwienia i wykonane choinki zostaną przez dzieci pomalowane i ozdobione. Gliniane wytwory staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodnych talentów dzieci.
"Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki"

W czwartek 24 listopada w Wojewódzikm Domu Kultury w Kielcach odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki". Wiersze od lat są skarbnicą życiowej mądrości. To dziadkowie jako pierwsi czytają je dzieciom. Przedstawienie było realizowane na podstawie fragmentów wierszy Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Oplecione bajkową scenerią wiersze sprawiały, że dzieci same głośno odpowiadały na stawiane w nich pytania. Zabawne dialogi prowadzone przez aktorów, kwitowane były przez najmłodszych salwami śmiechu. Wiersze z którymi wystąpili aktorzy to m.in.: "Sroka", "Żaba", "Katar", "Skarżypyta", "Sum", "Aeroplan", "Okulary" i "Rzepka". Na koniec przedstawienia aktorzy wybrali grupkę dzieci z widowni, aby pomogły dziadkowi wyrwać rzepkę. Po zakończeniu przedstawienia, wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dzieci były zachwycone grą aktorów i z uśmiechami na twarzy powróciły do szkoły.Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z nas ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy "na szczęście" przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie - może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).
Takie własnie Misie "przywędrowały" dziś do naszej klasy. Uczniowie klasy IIa przynieśli swoje ulubione maskotki, które towarzyszyły im cały dzień. Podczas akademii dzieci pięknie recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Na zakończenie wszyscy zrobili "Misiową falę". Było dużo radości i uśmiechu.ANDRZEJKI 2016

Raz w roku zdarza się taki dzień, gdy w końcu możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości... to oczywiście Andrzejki! Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek. Każdy pragnie wywróżyć sobie coś wyjątkowego, choć na ogół nikt nie traktuje ich poważnie, bo jest to tylko zabawa. W związku z tym 29.11.2016r. odbyła się niezapomniana Zabawa Andrzejkowa. Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom przepowiednie. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość... no cóż... zawsze może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja, obchodzimy mikołajki. Zwyczajem tego dnia jest wręczanie drobnych prezentów na cześć świętego biskupa Mikołaja, który słynął z pomocy, jakiej udzielał ubogim i potrzebującym. Dzieci były niesamowicie zaskoczone, gdy po wejściu do klasy czekały na nich drobne upominki "podrzucone" przez Świętego Mikołaja. Nikt nie dostał rózgi!

NASZE PRZEDSTAWIENIE

Pomysły na zajęcia teatralne w naszej szkole potrafią zaskoczyć wszystkich. Tym razem uczniowie klasy IIa zostali aktorami. Klasa przygotowała spektakl pt.: "Ucieczka smoków". Spektakl opowiadał o przygodach trzech smoków, które postanowiły zostać uczniami klasy drugiej. Pierwszym punktem przygotowań był dobór obsady widowiska. Następnie uczniowie samodzielnie wykonali rekwizyty i przygotowali piosenkę pt."Magiczne miejsce". Po kilku próbach byli już gotowi, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami aktorskimi swoim kolegom i koleżankom. Na widowni zasiedli zaproszeni uczniowie kl. I, IIb i przedszkolaki ze swoimi opiekunami.
Nad całością czuwała wychowawczyni Pani Iwona Zajkowska a wspierała ją Pani Agnieszka Wijas.
KONKURS

W grudniu świetlica szkolna ogłosiła konkurs na "Najładniejszą ozdobę Bożonarodzeniową". Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji wykonywania ozdób, dekoracji oraz prac plastyczno-technicznych związanych z tym okresem. Uczniowie klasy IIa wykazali się kreatywnością i chęcią do wspólnej zabawy. Efektem tego była duża ilość ozdób świątecznych, które dzieci wspólnie z rodzicami wykonały w domu. Franek Tomasik zajął I miejsce w kategorii klas I - III. a wszyscy uczniowie, którzy przynieśli ozdoby, otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie są to:
- Krystian Kostur
- Gabiela Marcinkowska
- Zuzanna Szewczyk
- Wiktor Surma
- Maja Sulej
- Julia Siwek
- Michał Guzy
- Dominik Ciołak
Gratulujemy i dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie.
Wszystkie prace zostały przekazane na kiermasz świąteczny, a uzyskane pieniądze zostaną przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

WIGILIA

Przedświąteczny czwartek nie był zwykłym dniem w naszej klasie. Uroczyście ubrani, w doskonałych humorach zasiedliśmy do stołu wigilijnego. Tradycji stało się zadość, był opłatek, świąteczne życzenia, wspólne śpiewanie kolęd. Wszyscy poczuliśmy magię ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.
"O WESOŁYM SINDBADZIE ŻEGLARZU..."

9 stycznia uczniowie klasy IIa wybrali się na przedstawienie pt. "O wesołym Sindbadzie żeglarzu..." w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Baśń na motywach zaczerpniętych z "Baśni tysiąca i jednej nocy". Myślą przewodnią tej historii były słowa: "Nie poskąpi ci życie radości, gdy masz serce pełne miłości". Główny bohater, młody książę Sindbad, mimo otaczającego go bogactwa i przepychu, jest nieszczęśliwy. Co noc ma sen, w którym nieznana osoba prosi go o pomoc. I tak zaczyna się podróż Sindbada, w której doświadcza wielu przygód, nie zawsze szczęśliwych. Przedstawienie wywołało u młodych widzów wiele pozytywnych emocji. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy głównego bohatera i razem z nim przeżywały jego rozliczne przygody. Cały spektakl był urozmaicony piosenkami, na które wszyscy reagowali gromkimi brawami. Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty świetlne, które wywołały ogromnie wrażenie i zachwyt.


Przegląd Kolęd i Pastorałek

W czwartek, 12 stycznia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięli w nim udział zarówno soliści, jak i młodzieżowe zespoły wokalno-instrumentalne. Głównym celem konkursu było ożywienie i kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania, poznawanie bądź przypomnienie pięknych polskich kolęd i pastorałek. Ważne jest również uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno i szczególną atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.
W wydarzeniu kulturalnym udział wzięli uczniowie klasy IIa: Maja Sulej, Gabrysia Marcinkowska, Zuzanna Szewczyk, Julia Siwek i Miłosz Grosicki. Dzieci pięknie prezentowały kolędy. Każdy występ publiczność nagradzała brawami.
Oczywiście jak w przypadku takich konkursów każde wystąpienie było oceniane. Wśród licznej grupy uczestników jury wyróżnieniem nagrodziło Maję Sulej i Miłosza Grosickiego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 20.01.2017r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowo uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka.Nasi uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie przed swoimi kochanymi Babciami i Dziadziusiami, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Pomimo ogromnej tremy dzieci pokazały się z jak najlepszej strony. Uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali występ artystyczny dla naszych gości. Można było zobaczyć przedstawienie pt."Ucieczka smoków", wysłuchać piosenek i wierszy związanych z ich świętem. Po występie dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane prezenty, a Pani Iwona Zajkowska zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek, który przygotowały mamy, za co bardzo im dziękujemy. Piękną scenografię przygotowała Pani Agnieszka Wijas.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w piątek – 28 stycznia.
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Pięknie udekorowana zachęcała do zabawy.
Uczniowie w tym dniu byli przebrani za ulubione postacie z bajek. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom jak i wychowawcom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka, tańce w parach oraz konkursy.
W przerwie można było udać się na słodki poczęstunek.
Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.
Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku.DZIEŃ KOBIET

8 marca w klasie IIa świętowano Dzień Kobiet. Chłopcy nie zapomnieli o swoich koleżankach. Z uśmiechem na twarzy obdarowali ich drobnymi upominkami i słodyczami. Złożyli też życzenia swoim paniom.WARSZTATY LEPIENIA Z GLINY

Już po raz kolejny uczniowie klasy IIa wybrali się na warsztaty do GOK-u w Piekoszowie. Bezpośredni kontakt z gliną i praca z nią rozwija umiejętności manualne, relaksuje, pobudza wrażliwość, uczy wytrwałości i cierpliwości. Uczestnicy zajęć zdobyli wiedzę, dzięki której tworzyli własne formy ceramiczne użytkowe i artystyczne. Zapoznali się również z procesami obróbki ceramiki, zdobieniem i szkliwieniem. Oprócz warsztatów na dzieci czekała jeszcze niespodzianka. Pani Barbara Głowala zaprosiła wszystkich na obejrzenie wystawy. Uczniowie podziwiali pejzaże miejscowych artystów. Dowiedzieli się także z jakich narzędzi i materiałów korzysta malarz.PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca w naszej szkole odbyła się uroczyste powitanie wiosny. Uczniowie wykonując piosenki i recytując wierszyki pożegnali zimę a przywitali wiosnę.

Marzanno, Marzanno
ty zimowa panno,
w wodę cię wrzucamy,
bo wiosnę witamy!


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 10.05.2017 r. w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania, w którym brali udział uczniowie klas I-III z terenu gminy Piekoszów. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania ciekawą literaturą dziecięcą, doskonalenie dykcji oraz kształtowanie umiejętności interpretacji tekstu literackiego. Uczestnicy zaprezentowali własne umiejętności, które mogli porównać z umiejętnościami innych, rywalizowali w miłej atmosferze, walczyli o tytuł „mistrza pięknego czytania”. Słowa Cypriana Kamila Norwida „Ktoś powie, że czytać każdy umie, zaprawdę mało kto czytać potrafi” świetnie oddają powagę podjętego tematu. Klasę IIa reprezentowali: Maja Sulej, która zdobyła I miejsce w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania w Piekoszowie na poziomie klas II i Krystian Kostur otrzymując wyróżnienie.
Laureaci konkursu oprócz dyplomów otrzymali także nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.DZIEŃ MAMY I TATY W NASZEJ KLASIE

Dzień Mamy i Dzień Taty to jedne z najważniejszych wydarzeń w naszej klasie. Z tej okazji uczniowie przygotowali dla rodziców występ artystyczny, recytowali wiersze i śpiewali okolicznościowe piosenki. Były łzy wzruszenia i uśmiech na twarzach rodziców oraz wielkie brawa w podziękowaniu za występ. Na koniec spotkania uczniowie odśpiewali głośne "Sto lat" oraz wręczyli rodzicom samodzielnie wykonane prezenty. To był wspaniały dzień!
PODSUMOWANIE GMINNEGO KONKURSU
"ŻYJ ZDROWO I BEZPIECZNIE"

19 maja w ZPO w Zajączkowie odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Profilaktyki. Uczestnicy obejrzeli inscenizację o tematyce profilaktycznej oraz nagrodzone prace uczniów. Do konkursu została zgłoszona praca zbiorowa, którą wykonali: Julia Siwek, Gabriela Marcinkowska, Zuzanna Szewczyk oraz Karol Kundera. Uczniowie Ci zajęli III miejsce. W konkursie tym wziął też udział Krystian Kostur, którego praca została wyróżniona. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim gratulujemy.