Biblioteka1

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA I UDOSTĘPNIANIA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

 

CZAS PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

     PONIEDZIAŁEK              WTOREK                 ŚRODA             CZWARTEK                PIĄTEK

          9.15 – 12.05

         13.50 – 15.00

           13.50 – 15.00

9.15 – 10.10

 12.05 – 13.00

9.15 – 10.10

 13.50 – 15.00

             9.15 – 10.10

 

BIBLIOTEKARZ 

mgr Dorota Rękas

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

W środę  11. 09.2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie czytelnicze w ramach 8 edycji Narodowego Czytania. Było to spotkanie poświęcone nowelom polskim. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania następujące nowele:

  1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
  2. „Dym” – Maria Konopnicka;
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus;
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków”(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
  5. „Orka”– Władysław Stanisław Reymont;
  6. „Rozdziobią nas kruki, wrony” – Stefan Żeromski;
  7. „Sachem”– Henryk Sienkiewicz;
  8. „Sawa”(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski;

Zaproszone panie, reprezentujące Bibliotekę Pedagogiczną w Kielcach, przybliżyły nam sylwetki polskich pisarzy, autorów wybranych nowel. Wysłuchaliśmy też prelekcji przybliżającej pojęcie noweli jako gatunku literackiego.  Uczniowie przeczytali fragmenty wybranych lektur, które później zostały omówione. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa. Wartością takich spotkań i ich celem jest pobudzenie uczestników do sięgnięcia po książkę, refleksja i wnioski płynące z lektury, poczucie jedności i dumy wypływające ze wspólnej przeszłości, historii i  piękna języka.

W ramach cyklicznych spotkań czytelniczych „Czytam sobie – czytam Tobie”, odbył się wieczorek poświęcony baśni. Poruszaliśmy nie tylko kwestie formalne dotyczące cech baśni jako gatunku literackiego, ale też staraliśmy się dostrzec piękno i mądrość płynące z ich lektury. Przeczytaliśmy baśń „Jagódka” autorstwa braci Grimm. Dużym urozmaiceniem były krzyżówki i zagadki, rozwiązaliśmy też test dotyczący tej tematyki. Trzeba przyznać, że wypadł znakomicie. Przy skromnym poczęstunku, w miłej atmosferze spędziliśmy prawdziwie „baśniowy” czas.

 Dnia 16 grudnia 2019 r. odbyło się świąteczne spotkanie Koła Bibliotecznego „Czytam sobie, czytam Tobie”. Uczestnicy zajęć odczytali fragmenty „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa o wzruszającej przemianie bezdusznego skąpca w człowieka hojnego i chętnego do pomocy innym. Ponadto opowiedzieli o zwyczajach bożonarodzeniowych w swoich domach. Na koniec pokolorowali ilustracje o tematyce świątecznej.

Spotkanie czytelnicze poświęcone wierszom Jana Brzechwy. Czytaliśmy te znane i te mniej znane, urocze, dowcipne, mądre – nieśmiertelne utwory klasyka literatury.  Bo przecież
„Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej…”         Jan Brzechwa

Komiks to bardzo popularna i często wybierana przez dzieci forma czytelnicza. Zapoznaliśmy się z historią powstania tego gatunku literackiego, który w Polsce liczy sobie już 100 lat. Przeczytaliśmy znane i lubiane fragmenty, a na koniec wspólnie stworzyliśmy własny komiks.

Dnia 24 lutego 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie młodych czytelników z serii „Czytam Tobie – czytam sobie”. Tym razem uczniowie poznali ciekawe przygody wróbelka Elemelka, bohatera opowiadań Hanny Łochockiej. Naszych uczniów zaciekawiły krótkie, pisane rymowaną prozą utwory o sympatycznym, życzliwym wszelkim stworzeniom wróbelku, który, poznając świat, wpada w liczne, często śmieszne tarapaty. Dzieci poznały wrażenia wróbelka z pierwszego dnia nauki w szkole, dowiedziały się, jak pomagali mu przyjaciele w czasie choroby, a także jak ważne jest dokarmianie zwierząt zimą.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

Pasowanie na Czytelnika to ważny dzień dla pierwszoklasistów.  Od teraz  mogą już samodzielnie wypożyczać książki, czytać i przeżywać przygody razem z bohaterami swoich ulubionych lektur. Dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez starszych kolegów, wykazały się wspaniałą znajomością klasyki literatury dziecięcej, a potem złożyły uroczyste przyrzeczenie:

MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.
WSZYSTKICH WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK
BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ.
OBOWIĄZKI CZYTELNIKA TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

 PRZYRZEKAMY!

Wszystkim dzieciom życzymy wytrwałości,

 sukcesów w szkole  i długiej przyjaźni z książką i biblioteką.

Uczniowie klasy 1 odbyli lekcję biblioteczną wprowadzającą ich do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zasobów. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas ich czytania Zostali poinformowani o sposobie  użytkowania książek i regulaminie korzystania z biblioteki. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z nowymi pojęciami: biblioteka, wypożyczalnia, czytelnia, księgarnia oraz złożyli uroczyste przyrzeczenie. Każde dziecko zostało pasowane na czytelnika, otrzymało pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki. Na zakończenie pierwszego spotkania w bibliotece uczniowie przystąpili z wielką ochotą do wypożyczania książek.