Biblioteka

REGULAMIN BIBLIOTEKI

REGULAMIN WYPOŻYCZANIA I UDOSTĘPNIANIA DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH

 

CZAS PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek

BIBLIOTEKARZ 

mgr Dorota Rękas

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

W środę  11. 09.2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie czytelnicze w ramach 8 edycji Narodowego Czytania. Było to spotkanie poświęcone nowelom polskim. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania następujące nowele:

  1. „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa;
  2. „Dym” – Maria Konopnicka;
  3. „Katarynka” – Bolesław Prus;
  4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków”(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
  5. „Orka”– Władysław Stanisław Reymont;
  6. „Rozdziobią nas kruki, wrony” – Stefan Żeromski;
  7. „Sachem”– Henryk Sienkiewicz;
  8. „Sawa”(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski;

Zaproszone panie, reprezentujące Bibliotekę Pedagogiczną w Kielcach, przybliżyły nam sylwetki polskich pisarzy, autorów wybranych nowel. Wysłuchaliśmy też prelekcji przybliżającej pojęcie noweli jako gatunku literackiego.  Uczniowie przeczytali fragmenty wybranych lektur, które później zostały omówione. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa. Wartością takich spotkań i ich celem jest pobudzenie uczestników do sięgnięcia po książkę, refleksja i wnioski płynące z lektury, poczucie jedności i dumy wypływające ze wspólnej przeszłości, historii i  piękna języka.

W ramach cyklicznych spotkań czytelniczych „Czytam sobie – czytam Tobie”, odbył się wieczorek poświęcony baśni. Poruszaliśmy nie tylko kwestie formalne dotyczące cech baśni jako gatunku literackiego, ale też staraliśmy się dostrzec piękno i mądrość płynące z ich lektury. Przeczytaliśmy baśń „Jagódka” autorstwa braci Grimm. Dużym urozmaiceniem były krzyżówki i zagadki, rozwiązaliśmy też test dotyczący tej tematyki. Trzeba przyznać, że wypadł znakomicie. Przy skromnym poczęstunku, w miłej atmosferze spędziliśmy prawdziwie „baśniowy” czas.